КУРСОВА: Організація науково-дослідницької діяльності школярів під час навчання історії

  

Предмет: педагогіка, соціологія.
Тип роботи: курсова.
Об'єм роботи: 42 сторінок А4
Унікальність тексту: 88%

Основна тенденція розвитку української освіти, спрямована на посилення ролі компетенцій у навчанні. Поступово підхід «засвоєння знань» поступається місцем системно-діяльному. Дана концепція передбачає оволодіння учнями різними універсальними навчальними діями, які дозволяють їм ефективно діяти як у повсякденному та особистому житті, так і у професійних ситуаціях. Особливого значення надається вмінням та навичкам, що дозволяють діяти за нових та невизначених обставин, для яких неможливо заздалегідь отримати відповідні кошти.

Щоб отримати повний текст роботи звертайтесь за контактами, які є на сайті


ЗМІСТ

ВСТУП

РОЗДІЛ 1. ОСОБЛИВОСТІ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

1.1 Поняття та сутність науково-дослідницької діяльності

1.2 Особливості науково-дослідницької діяльності на уроках історії

РОЗДІЛ 2. ДОСВІДНО-ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА РОБОТА З ОРГАНІЗАЦІЇ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

         2.1 Вимірювання рівня сформованості науково-дослідницької компетентності школярів

2.2 Аналіз результатів дослідно-експериментальної роботи

2.3 Методичні рекомендації щодо організації науково-дослідницької діяльності на уроках історії

ВИСНОВКИ

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

 

ВСТУП 

Актуальність. Основна тенденція розвитку української освіти, спрямована на посилення ролі компетенцій у навчанні. Поступово підхід «засвоєння знань» поступається місцем системно-діяльному. Дана концепція передбачає оволодіння учнями різними універсальними навчальними діями, які дозволяють їм ефективно діяти як у повсякденному та особистому житті, так і у професійних ситуаціях. Особливого значення надається вмінням та навичкам, що дозволяють діяти за нових та невизначених обставин, для яких неможливо заздалегідь отримати відповідні кошти.

З уже встановлених теоретичних позицій слід зазначити, що ключові компетенції є багатофункціональними, надпредметними та міждисциплінарними, або метапредметними.

Державний стандарт освіти визначає вимоги до результатів учнів, які освоїли основну освітню програму основної загальної освіти: метапредметним, особистісним та предметним та, що містить освоєні учнями УУД (регулятивні, особистісні, пізнавальні, комунікативні).

Для розвитку метапредметних компетенцій учнів використовуються різні засоби: метод дослідження, метод проектів, проблемне навчання, робота з інформацією – «метод смислового читання» (пошук, обробка та її інтерпретація), підготовка презентаційного матеріалу, проведення нестандартних уроків та ін. Якщо в науці істотною метою є здобуття нового знання, то в освіті – засвоєння учнями функціонального навички дослідження, формування здатності до дослідницького типу мислення, активізації особистісних поглядів на основі набуття нових знань.

Знайомство школярів з основами дослідницької діяльності можливе через уроки різної спрямованості, у тому числі через суспільствознавство та історію, позакласні заходи, підготовку та презентацію своїх проектів та творчих робіт. У рамках застосування методів дослідження педагогу необхідно діяти системно та проводити поетапний процес залучення школярів до дослідження з урахуванням їх вікових особливостей. На таких уроках можливе цілеспрямоване формування всіх компонентів дослідницької культури школяра.

Як показав аналіз науково-педагогічної літератури, розробці теоретичних та методологічних засад проблеми дослідницької діяльності учнів основної школи присвячені роботи О.С. Обухова, П.І. Підкасистого, А.І. Савенкова, І.Ф. Свадковського, М.І. Скаткіна, В.А. Сластеніна та інших. Сучасні дослідники визначили набір дій, створюють у єдності цілісну картину дослідницької діяльності. тПсихологічні основи організації дослідницької діяльності учнів розглянуті у працях Дж. Келлі, А.В. Леонтовича, В.І. Андрєєва, П.Я. Гальперіна та ін.

Вивчення проблеми організації дослідницької діяльності учнів основної школи у науково-педагогічній літературі та педагогічному досвіді виявило протиріччя між об'єктивною необхідністю забезпечити організацію дослідницької діяльності школярів на сучасному етапі з метою розвитку у них дослідницької компетенцій та універсальних навчальних дій та невизначеністю теоретично обґрунтованих педагогічних умов, спрямованих на досягнення цієї мети.

Суперечність дозволило сформулювати проблему дослідження: як організувати дослідницьку діяльність школярів на уроках історії та суспільствознавства у 7 класах, у процесі якої розвиваються ключові компетенції та універсальні навчальні дії.

Об'єктом роботи є дослідницька діяльність школярів.

Предметом роботи є розвиток дослідницької діяльності школярів на уроках історії та суспільствознавства.

Мета дослідження: виявити та науково обґрунтувати методи розвитку дослідницької діяльності школярів на уроках історії та суспільствознавства на основі державного освітнього стандарту.

Завдання дослідження:

1. Вивчити поняття та сутність науково-дослідницької діяльності;

2. Виявити особливості науково-дослідницької діяльності на уроках історії;

3. Провести вимірювання рівня сформованості науково-дослідницької компетентності школярів;

4. Проаналізувати результати дослідно-експериментальної роботи;

5. Розробити методичні рекомендації щодо організації науково-дослідницької діяльності на уроках історії.

Методи дослідження: - аналіз наукової літератури; систематизація, класифікація, узагальнення та порівняння; емпіричні методи: анкетування, тестування, спостереження, бесіда, педагогічний експеримент

Структура роботи: робота складається з вступу, двох розділів, шести параграфів, висновків, списку літератури та додатків.


ВИСНОВКИ

Виховання всебічно розвиненої творчої особистості є одним із пріоритетів сучасної освіти. Використання дослідницького методу дає можливість для учня до самовдосконалення та саморозвитку. Даний підхід під час уроків допомагає як розвивати основні навички та універсальні дії, а й з інтересом викладати навчальний матеріал.

Поступово збільшується обсяг знань, що накопичується людством протягом століть, а навчальний годинник, виділений на історію залишається таким самим. Тому необхідно перейти до нової системи освіти, кінцевою метою якого є опанування універсальних навичок, розвиток їх здібностей до творчості, до сприйняття та створення нового.

Основні завдання, які вирішуються шляхом впровадження окремих етапів дослідницької діяльності на уроках: придбання учнями дослідницьких знань та умінь (знання специфіки та особливостей процесу наукового пізнання, ступенів дослідницької діяльності, методики наукового дослідження; уміння виділяти проблему, формулювати гіпотезу, планувати експеримент відповідно до гіпотези , інтегрувати дані робити висновки).

Уміння та звичка самостійно добувати нові знання, зрештою, стає потребою та визначають високий рівень інтелектуального розвитку людини. Засвоєння алгоритму наукового дослідження впливає формування дослідницької культури, а як і розширює кругозір учнів.

У рамках шкільного дослідження підлітки вчаться долати труднощі, виявляти стійкість і рішучість і використовувати всі наявні в них ресурси. Процес навчання поступово перебудовується, тому учень може подивитися на себе під іншим кутом зору.

При проведенні та організації дослідницької діяльності на не уроках історії були проаналізовані можливості розвитку ключових компетенцій та універсальних навчальних дій учнів. Включення учнів до дослідницької діяльності відбувалося як на самих уроках, так і самостійно.

Зроблено висновки про доцільність розвитку дослідницьких умінь школярів під керівництвом вчителя на уроках історії, подальшої самостійної роботи учнів у цьому напрямі. Виявлено та показано позитивні результати в навчанні при освоєнні навичок дослідницької діяльності шклдярів загальноосвітніх закладів.

  

 СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

3. Алейнікова НІ.А. н Інтелект е майбутнього А. Алейникова. Управління школою: вид. будинок Перше вересня. 2015.  № 1.  С. 25-27.

4. Асмолов А. Г. Як проектувати універсальні навчальні дії: від дії до думки. Під ред. А. Г. Асмолова. А. Г. Асмолов, Г. В. Бурменська, І. А. Володарська, О. А. Карабанова, С. В. Молчанов, Н. Г. Салміна.  Київ, 2018. 159 с.

5. Асмолов А.Г. Системно-діяльнісний підхід до побудови освітніх стандартів. А. Г. Асмолов. Практика освіти. 2018. № 2. С. 17-18.

6. Баранова Є.В.  Як захопити школярів дослідницькою діяльністю. Є. В. Баранова, М. І. Зайкін. Математика в школі. 2014. № 2. С. 7-10.

7. Бєлогрудова В.П. Про дослідницької діяльності учнів в умовах проектного методу. В. П. Бєлогрудова. Іноземні мови в н школі. 2015. № 8. С. 6-11.

8. Бельфер НМ. Кілька слів про дослідні роботи школярів. М. Бельфер. Література: вид. будинок Перше вересня. 2016. N 17. С. 13-15.

9. Бергер П., Лукман Т. Соціальне конструювання дійсності: Трактат із соціології знання. Маріуполь: Медіум, 2015. 323 с.

10. Бердяєв Н.А. Самопізнання. Дніпро: Книга, 2011. 446 с.

11. Богомолова А.А. Організація проектної дослідницької діяльності учнів. А. А. Богомолова. Біологія в школі. 2016. N 5. С. 35-38.

12. Борисенко Н.А. Як ми працювали над проектом, або Технологія дослідницької діяльності учнів: метод проектів. Н. А. Борисенко. Література в школі.  2012.  №7.  С. 39-49.

13. Брикова О. Сотворчість вчителя її учня. О. Брикова. Управління школою: вид. будинок Перше вересня.  2016.  № 20. С. 33-36.

14. Волков С. Що було нудно? З. Волков. Література: вид. будинок Перше вересня. 2014. № 3. С. 17-19.

15. Гайфітулін М.С. Проект «Дослідник». М.С. Гайфітулін. Шкільні технології. 2015. № 3. С. 102-104.

16. Глазкова К.Р. Уроки-дослідження: формування творчої, критично мислячої особистості К. Р. Глазкова, С. А. Живодробова. Фізика: вид. будинок Перше вересня. 2016. № 24. С. 29-31.

17. Глікман І.З. Підготовка творчості: навчальне дослідження. І.З. Глікман. Шкільні технології. 2014. № 3. С. 91-95.

18. Громова Т.В. Організація дослідницької діяльності. Т. В. Громова // Практика адміністративної роботи у школі. 2015. № 7. С. 49-53.

19. Гуссерль Еге. Ідея феноменології. П'ять лекцій. Сходи. Суми, 2011 № 3. С. 198-218.

20. Дахін, А. Компетенція чи компетентність: скільки їх у українського школяра? А. Дахін. Народна освіта. 2014. №4. С.136-144. Результати дискусії на сторінках порталу www.auditorium.uа, жовтень 2013 р.

21. Єрюшева Т. Н. Використання сучасних освітніх технологій на уроках суспільствознавства. Т. Н. Єрюшева. Електронний науковий журнал. 2015.  № 2. С. 389-394.

22. Зайналов Г.Г., Попова С.В. Проектно-дослідницька діяльність як фактор формування творчого мислення учнів у процесі вивчення дисциплін «історія» та «суспільність». Г.Г. Зайналов, С.В. Попова. ALMA MATER (Вісник вищої школи). 2017. № 4. С. 71-74.

23. Закурдаєва С.Ю. i Формування дослідних умінь. С. Ю. Закурдаєва. Фізика: вид. будинок Перше вересня.  2015. №11. З. 11-12.

24. Зачесова i Є.В. I Подання результатів досліджень школярів. О. В. Зачесова . Шкільні технології. 2016. №2 4. С. 115-122.

25. Зимова І.А. Ключові компетенції – нова парадигма результату освіти. І.А. Зимова. Вища освіта сьогодні. 2013. №5. С. 34-42.

26. Іванов Г.А. Інтегративні основи організації науково-дослідної діяльності учнів. Г. А. Іванов. Педагогічні технології. 2016. № 1. С. 22-28.

27. Інноваційна i мережа розвиваючого навчання. укл. В.А. Гуружанів. Миколаїв: Евріка, 2013. 240 с.

28. Казаріна Л.А. Оцінка стану дослідницьких компетенцій у учнів профільних гуманітарних класів загальноосвітньої школи. Л.А. Казаріна. Вісник ТПГУ. 2014 № 6. С. 144-147.

29. Келлі Дж. А. Теорія особистості. Психологія індивідуальних конструктів. Суми: Мова, 2020. 249 с.

30. Кльонова |І. К. i Наука i стає i ближчою: еопыт i організації i дослідницької діяльності учнів. І. К. Кленова. Вчитель. 2014. №5. С. 23-24.

31. Когаловський С.Р. Навчальне проектування та дослідницька діяльність учнів в умовах профільного навчання. С.Р. Когаловський. Профільна школа. 2016. № 5. С. 21-23.

32. Коротаєва Є. В. Активізація пізнавальної діяльності учнів: питання теорії та практики. Є. В. Коротаєва. Одеса, 2015. 84 с.

33. Крючкова Є. А. Основні підходи до дослідницької діяльності учнів щодо історії. Є. А. Крючкова. Викладання історії у школі.  2017.  № 3.  С. 16-19.

34. Кудрова I І.А. Про розвитку мислення на основі дослідницького підходу. І. А. Кудрова. Стандарти та моніторинг нв н освіті.  2013.  № 5.  С. 14-21.

35. Лакеєва С.А. Дослідницька діяльність на уроках історії. С.А. Лакеєва. Актуальні питання у науковій роботі та освітній діяльності: зб. наук. тр. наук-практичної конф. Луцьк, 2014. № 11. – С. 85-86.

36. Леонтович А. В. Навчально-дослідницька діяльність школярів як модель педагогічної технології. Народна освіта. 2019. № 10. С. 152-158.

37. Леонтович А. Н. Комплексна дослідницька експедиція. А. Леонтович. Народна освіта. 2011. № 3. С. 207-214.

38. Маюрова Л. В. Сучасні підходи до організації навчально-дослідницької діяльності школярів. Молодий учений. 2014. №21. С. 660-664.

39. Меняєва М. Організація пошукової, дослідницької, експериментальної роботи в школі Н. Меняєва. Педагогічна майстерня. 2015. № 3. С. 12-15.

40. Мухіна I В. н Психологічний I сенс н дослідницької н діяльності для розвитку особистості. В. Мухіна. Народна освіта. 2016. № 7. С. 123-127.

41. Новожилова Н.В. н Інтернет-ресурси у дослідній діяльності вчителів і учнів Н. В. Новожилова. Шкільні технології. 2014.  №4.  С. 148.

42. Нові педагогічні та інформаційні технології в системі I освіти: навчальний посібник для студентів педагогічних вузів та системи підвищення кваліфікації педагогічних кадрів за ред. О.С. Полат. Харків.: Видавничий центр АКАДЕМІЯ, 2013. 272 с.


Немає коментарів:

Дописати коментар

Сервис звонка с сайта RedConnect