КУРСОВА: Комплекс легкої промисловості України

Предмет: географія, економіка.
Тип роботи: курсова.
Об'єм роботи: 30 сторінок А4
Унікальність тексту: 86%

На сучасному етапі розвитку перед Україною стоїть важливе завдання - здійснення кардинальних економічних, соціальних та інституційних перетворень в усіх галузях та сферах економіки. Особливого значення для успішного вирішення поставленого завдання набуває розвиток легкої промисловості, як однієї з найважливіших галузей національної економіки, яка є однією з провідних галузей як світової, так і національної економіки. В розвинених країнах легка промисловість є найбільш ефективною галуззю економіки, яка формує значну частку державного бюджету та сприяє забезпеченню зайнятості населення, підвищенню рівня життя та зниженню соціальної напруги.

Щоб отримати повний текст роботи звертайтесь за контактами, які є на сайті


ЗМІСТ

ВСТУП

РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ КОМПЛЕКСУ ЛЕГКОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ

1.1 Особливості легкої промисловості в України

1.2 Стан та перспективи розвитку легкої промисловості України

РОЗДІЛ 2. ДОСЛІДЕННЯ КОМПЛЕКСУ ЛЕГКОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ

2.1 Аналіз розвитку легкої промисловості України

2.2 Проблеми та перспективи легкої промисловості України

ВИСНОВКИ

СПИСОК ВИКООРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

 

ВСТУП

Актуальність теми. На сучасному етапі розвитку перед Україною стоїть важливе завдання - здійснення кардинальних економічних, соціальних та інституційних перетворень в усіх галузях та сферах економіки. Особливого значення для успішного вирішення поставленого завдання набуває розвиток легкої промисловості, як однієї з найважливіших галузей національної економіки, яка є однією з провідних галузей як світової, так і національної економіки. В розвинених країнах легка промисловість є найбільш ефективною галуззю економіки, яка формує значну частку державного бюджету та сприяє забезпеченню зайнятості населення, підвищенню рівня життя та зниженню соціальної напруги.

На сучасному етапі розвитку економіки головним завданням держави є розвиток промисловості. Важливим компонентом промислового комплексу країни є легка промисловість, яка виконує соціальну функцію держави, забезпечуючи громадян необхідною продукцією, та формує потужний експортний потенціал країни. Високі показники діяльності легкої промисловості забезпечують позитивні макро-економічні показники розвитку країни загалом, що впливає на міжнародний рейтинг держави на світовому ринку.

Одним з найважливіших завдань держави є стимулювання розвитку промислового  виробництва,  зокрема  легкої  промисловості.  Пріоритетність даної галузі для національної економіки зумовлена тим, що легка промисловість тісно пов’язана з багатьма суміжними галузями промисловості та обслуговує весь господарський комплекс, сприяє розвитку сільського господарства, хімічної та машинобудівної промисловості і тим самим підвищує економічну і стратегічну безпеку держави. Тому актуальними є питання аналітичної оцінки сучасного стану легкої промисловості України, виявлення проблем розвитку та обґрунтування напрямів їх вирішення.

В умовах інтеграційних процесів розвиток легкої промисловості потребує структурних перетворень і формування такої моделі розвитку, яка б містила галузеві особливості ринку та забезпечувала розвиток інноваційної діяльності підприємств. Формування ефективної державної політики розвитку легкої промисловості дасть змогу досягти стабільного функціонування галузі, конкурентоспроможності вітчизняних товарів на міжнародних ринках, стабільного добробуту населення, залучити фінансові ресурси для оновлення технологічного парку та створення нових виробничих потужностей.

          В Україні протягом останніх років легка промисловість постала перед проблемами, які призвели до погіршення показників її діяльності. До основних причин можна віднести фінансову кризу, нерівноправність у системі оподаткування, існування «тіньового» імпорту, що призводить до зниження конкурентоспроможності вітчизняних підприємств та споживчого попиту, що, своєю чергою, може призвести до руйнівних наслідків, згортання промислового комплексу та деіндустріалізацію національної економіки, вимушену мілітарізація економіки, загострення бюджетно-боргових проблем у секторі державних фінансів.

          Вирішення зазначених проблем потребує комплексного розв’язку як з боку держави, так і з боку самих підприємств. Тому актуальним є питання аналітичної оцінки сучасного стану ринку легкої промисловості України.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблеми розвитку легкої промисловості досліджували в своїх роботах Звягінцева Ю., Миколайчук Н., Гончаров Ю., Ігнатьєва І., Гавриленко Т., Поліщук І. та ін. Проте для вирішення проблем рецесії промисловості України необхідно продовжувати досліджувати діяльність підприємств легкої промисловості та промисловості в цілому. Вагомий внесок у розробку сучасних досліджень щодо розвитку легкої промисловості зробили наступні науковці:  Гречан  А.,  Гончарова  Ю.,  Єрмолаєва  Т.,  Звягінцева  Ю.,  Мазаракі А., Нижник В., Носова Н. та ін. Відзначаючи вагомість теоретичних та практичних розробок, сформованих в економічній науці з цієї проблематики, слід зауважити про необхідність поглиблення дослідження низки питань щодо стимулювання кількісного та якісного зростання легкої промисловості України.

Метою роботи є аналіз реального стану галузі легкої промисловості України, що допоможе визначити основні проблеми зниження її розвитку та знайти оптимальні шляхи їх вирішення.

          Виходячи з цієї мети у роботі, були поставлені та вирішені такі завдання:

1) розглянути особливості легкої промисловості в України;

2) простежити стан та перспективи розвитку легкої промисловості України;

3) проаналізувати розвиток легкої промисловості України;

4) дослідити проблеми та перспективи легкої промисловості України;

5) зробити висновки.

Об'єктом проведеного у роботі дослідження є – легка промисловість України.

Предметом дослідження є комплекс легкої промисловості України як однієї із ключових галузей економіки.

Теоретичною та методичною основою дослідження даної роботи послужили праці таких українських учених економістів, як праці Ковальова В.В., Никифорової Н.А., Донцової Л.В., Сорокіної Є.М., Баруліна С.В, Балабанова І.І. Т. та інших, а також праці окремих зарубіжних вчених економістів, таких як Бернстайн А., Брігхем Ю., Бертонеш М., Найт Р. та інших.

У процесі виконання роботи використовувалися методи угруповання, порівняння показників фінансової складової діяльності і різні методи узагальнення.

Структура роботи: робота складається зі вступу, двох розділів, висновків та списку використаних джерел.


ВИСНОВКИ

У роботі проаналізовано стан розвитку легкої промисловості України з урахуванням розрахунку коефіцієнтів таксономії. Відображено реальний стан інноваційно-інвестиційного клімату цієї галузі промисловості, її основні проблеми розвитку.

Проаналізовано проблеми легкої промисловості України. Науково обґрунтовано етапи розвитку власних сировинних ресурсів із льону олійної та однодомної ненаркотичної коноплі для виготовлення конкурентоспроможної екопродукції вітчизняними виробниками.

Виникнення системних проблем в галузі обумовлено внутрішньо- та зовнішньогалузевими причинами. Вони пов’язані як з діяльністю самої галузі, так і з інституційними перетвореннями й змінами в національній економіці, що є наслідком законодавчої та зовнішньоекономічної політики країни, а також з змінами в світовій економіці. Основні перспективні напрямки розвитку легкої промисловості України полягають в інтенсифікації зусиль вітчизняних виробників щодо завоювання стійких конкурентних позицій на внутрішньому ринку шляхом поліпшення якості, підвищення наукоємності продукції на внутрішньому ринку, зниження її собівартості.

          Підприємствам галузі легкої промисловості неодмінно необхідна фінансова підтримка та розробка методів із залучення інвестицій та інновацій з боку держави для її відновлення та виведення із кризового стану. Цей стан проявляється у високому рівні зносу основних засобів на підприємствах галузі, відсутності оборотних коштів для ведення поточної фінансово-господарської діяльності, насичення ринку легкої промисловості дешевими неякісними товарами, які ввозяться в Україну із заниженою митною вартістю та унеможливлюють створення середовища для здорової конкуренції та розвитку вітчизняного малого та середнього бізнесу.

На основі проведеного дослідження державного регулювання легкої промисловості доведено, що легка промисловість є найважливішим сектором економіки, що забезпечує зайнятість населення, приплив іноземної валюти, насичення товарних ринків. Доведено, що українська легка промисловість є потужним багатогалузевим комплексом із виробництва товарів народного споживання. Визначено, що метою державного регулювання легкої промисловості України є розвиток вітчизняного комплексу підприємств легкої промисловості, здатного забезпечити насичення внутрішнього ринку високоякісними товарами та конкурентоспроможність вітчизняних товарів на зовнішньому ринку. На основі дослідження нормативно-правової бази виділено основні завдання держави щодо розвитку легкої промисловості та принципи державного регулювання легкої промисловості.

Характерними ознаками розвитку вітчизняної галузі є зменшення обсягів виробництва, моральне та фізичне старіння технологічного обладнання, відтік фінансових ресурсів і висококваліфікованих кадрів із галузі, проблеми забезпечення сировиною. Для вирішення визначених проблем розвитку легкої промисловості необхідним є вдосконалення сфери нормативно-правового регулювання, реалізація стратеги згідно з планом імплементації Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС, впровадження програми державної підтримки розвитку легкої промисловості, що дають змогу сполучати державне втручання в діяльність підприємств із ринковим саморегулюванням.

Отже, на основі дослідження тенденцій розвитку легкої промисловості  України,  визначено  причини  низької  ефективності  її  функціонування, що дає підстави стверджувати про нагальну необхідність та доцільність розробки системи заходів щодо стимулювання розвитку галузі. Незважаючи на те, що ринкові принципи господарювання передбачають зменшення ролі держави в економіці, через ряд обставин (зокрема, через несприятливу ринкову кон’юнктуру), відродження легкої промисловості можливе лише за активної участі держави на основі використання прямих та непрямих методів впливу на кількісне та якісне зростання показників роботи даної галузі. Також, підвищити ефективність функціонування легкої промисловості та покращити основні показники її діяльності можна на основі реалізації заходів у наступних напрямах: технічна та технологічна модернізація легкої промисловості; удосконалення нормативно-правової бази в розрізі захисту вітчизняних виробників;   створення   сприятливих   умов   для   поширення   інноваційно-інвестиційного процесу.


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Регіональна економіка: підручник, за ред. Є. П. Качана. Тернопіль: ТНЕУ, 2018. 800 с.

2. Легка промисловість України.  Міністерство економічного розвитку та торгівлі України: Державна підтримка експорту. URL. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.ukrexport.gov.ua/ukr/economy/brief/rus/3010.html.

3. Виробництво основних видів промислової продукції за місяцями 2021-2022 років. Державна служба статистики України. URL. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/.

4. В Україні оживає легка промисловість [Електронний ресурс], «Сегодня». URL: http://www.segodnya.ua/economics/business/v-ukraine-ozhivaet-lehkaja-promyshlennoct.html

5. Позиція України в рейтингу країн світу за індексом глобальної конкурентоспроможності 2020-2021 рр. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http:// edclub.com.ua/analityka/pozyciya-uknayiny-v-

reytyngu-krayin-svitu-za-indeksom-globalnoyi-konkuгentospгomozhnosti-0.

          6. Офіційний сайт Державного комітету статистики України [Електронний ресурс]: http://www.ukrstat.gov.ua.

          7. Аналітична доповідь до Щорічного Послання Президента України до Верховної Ради України «Про внутрішнє та зовнішнє становище України в 2020 році». Київ: НІСД, 2020. 684 с.

          8. Дайнеко Л.В. Розвиток внутрішнього ринку легкої промисловості: проблеми та можливості, Л.В. Дайнеко, М.Ю. Завгородня , науковий журнал Український соціум, 2017,  №1 (40) с. 83 - 97

          9. Підсумки роботи легкої промисловості України [Електронний ресурс], Асоціація «Укрлегпром». Режим доступу: http://ukrlegprom.org.ua/statistika_ minstat_ukraiini.html

          10. Стрижик У.Р. Анализ развития легкой промишленности Украины, У.Р. Стрижик, научный журнал «Экономика и экономические науки», 2019, №11-12, ст. 265-269; Режим доступа: http://cyberleninka.ru/article/n/analiz-razvitiya-legkoy-promyshlennosti-ukrainy

11. Бородиня О. «Виробник із надійною репутацією» – реальний шлях для розвитку взуттєвого виробництва в Україні, А. Бородиня. Легка промисловість. 2011. № 3. с. 6-7.

12. Діяльність суб'єктів господарювання за 2013 рік: статистичний збірник [Електронний ресурс], Під ред. І. М. Жук. Київ, 2014. ержавна служба статистики України. Офіційний сайт. Режим доступу: http://ukrstat.gov.ua/ – 313 с. Назва із титул. екрану.

13. Діяльність суб'єктів господарювання за 2014 рік: статистичний збірник [Електронний ресурс], Под ред. І. М. Жук. Київ, 2015. Державна служба статистики України. Офіційний сайт. Режим доступу: http://ukrstat.gov.ua/ 424 с. Назва з титул. екрану.

14. Діяльність суб'єктів господарювання за 2015 рік: статистичний збірник [Електронний ресурс], Пфд ред. І. М. Жук. Київ, 2016. Державна служба статистики України. Офіційний сайт. Режим доступу: http://ukrstat.gov.ua/ 431 с. Назва з титул. екрану.

15. Діяльність суб'єктів господарювання за 2016 рік: статистичний збірник [Електронний ресурс], Під ред. І. М. Жук. Київ, 2017. Державна служба статистики України. Офіційний сайт. Режим доступу: http://ukrstat.gov.ua/ 445 с. Назва з титул. екрану.

16. Діяльність суб'єктів господарювання за 2017 рік: статистичний збірник [Електронний ресурс], Під ред. І. М. Жук. Київ, 2018. Державна служба статистики України. Офіційний сайт. Режим доступу: http://ukrstat.gov.ua/ 441 с. Назва з титул. екрану.

17. Діяльність суб'єктів господарювання за 2018 рік: статистична збірка [Електронний ресурс], За ред. М. С. Кузнєцова. Київ, 2019. Державна служба статистики України. Офіційний сайт. Режим доступу: http://ukrstat.gov.ua/  475 с. Назва з титул. екрану.

18. Дутченко О. М. Аналіз тенденцій розвитку промисловості України, О. М. Дутченко, І. В. Бєлова, А. А. Дутченко. Економіка промисловості.  Бізнесінформ, № 4. 2011. с. 41-43.

19. Капітальні інвестиції в Україні у 2017-2021 роках: статистичний збірник [Електронний ресурс], За ред. О. Г. Осауленко. Київ, 2021.  Державний Комітет статистики України. Офіційний сайт. Режим доступу: http://ukrstat.gov.ua/ 122 с. Назва з титул. екрану.

20. Наукова та інноваційна діяльність в Україні: 2017: Статистичний щорічник [Електронний ресурс], За ред. І. В. Калачова. Київ, 2018.  Державний Комітет статистики України. Офіційний сайт. Режим доступу: http://ukrstat.gov.ua/ 287 с. Назва з титул. екрану.

21. Статистичний щорічник України за 2018 рік: Статистичний збірник [Електронний ресурс], За ред. О. Г. Осауленка. Київ, 2019. Державний Комітет статистики України. Офіційний сайт. Режим доступу: http://ukrstat.gov.ua/ 534 с. Назва з титул. екрану.

22. Стрижик У. Р. Стан та державне стимулювання фінансування розвитку підприємств легкої промисловості України, Збірник з доповіді від міжнародної наукової конференції: «Украйна-Болгарія-Європейський союз: сучасно стояння та перспективи». Варна-Херсон, 2019. Том 2. с. 328–332.

23. Асоціація "Укрлегпром"// Міністерство статистики: [Електронний ресурс] Режим доступу: http://ukrlegprom.org.ua.

24. Панченко Ю.В. Нелегка євроінтеграція легкої промисловості [Електронний ресурс] Режим доступу: https://www.eurointegration.com.ua/articles/2015/02/13/703 0806/.

25. Чурсін Л.А., Тихосова А.А., Горач О.А., Янюк Т.І. Hayчні основи комплексної переробки стебел та насіння льону олійного. Херсон: Олді-плюс, 2011.

26. Путінцева С.В. Властивості фільтрувального паперу на основі целюлози з волокон льону олійного: Дис…канд. техн. наук. Луцьк, 2015.

27. Головенко Т.М., Чурсіна Л.А., Тихосова А.А., Меняйло-Басиста І.А. Інноваційні технології одержання нетканих та целюлозовмісних матеріалів з льону олійного. Херсон: Гринь Д.С., 2014.

28. Бойко Г.О. Товарознавча оцінка змішаної пряжі з волокнами льону олійного для трикотажних виробів: Дис…канд. техн. наук. Луцьк, 2014.

29. Ляліна Н.П. Розвиток наукових засад первинної переробки стебел ненаркотичної коноплі для отримання волокон різного функціонального призначення: Дис…докт. техн. наук. Херсон, 2015.

30. Концепція  Державної  програми  розвитку  легкої  промисловості  на  період  до 2011  року вiд  27.12.2006    673-р  [Електронний  ресурс],  Верховна  Рада України.  - Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi? nreg=673-2006-%F0

          31. Нефьодова Ю.В. Напрямки розвитку легкої промисловості України / Ю.В. Нефьодова   //   Вісник   Донецького   національного   університету   економіки   і   торгівлі ім. М. Туган-Барановського. Серія Гуманітарні науки. 2010. № 3. с. 20-25.

32. Носова  Н.І.  Стратегічні  напрямки  державної  підтримки  легкої  промисловості України в умовах лібералізації міжнародної торгівлі, Н.І. Носова, І.М. Сараєва, Економічні інновації. 2012. № 47. с. 165-177.

33. Статистична інформація [Електронний ресурс], Державна служба статистики України. Режим доступу http://www.ukrstat.gov.ua/

34. Філіппов  М.І.  Стан  та  перспективи  розвитку  конкурентоспроможності  підприємств легкої промисловості України [Електронний ресурс], М.І. Філіппов, Т.Б. Гаврищук, Електронне наукове фахове видання "Ефективна економіка». Режим доступу: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=2239

35. Про схвалення Концепції Державної програми розвитку легкої промисловості на період до 2011 року: розпорядження Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2006 р. № 673-р. Верховна Рада України. URL: https://www.kmu.gov.ua/ua/npas/60710549

36. Про схвалення Концепції проекту Загальнодержавної цільової економічної програми розвитку промисловості на період до 2017 року: розпорядження Кабінету Міністрів України від 9 липня 2008 р. № 947-р. Верховна Рада України. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/947-2008-%D1%80

37. Про схвалення Концепції Загальнодержавної цільової економічної програми розвитку промисловості на період до 2020 року: розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 р. № 603-р. Верховна Рада України. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/603-2013-%D1%80

38. Про Стратегію економічного та соціального розвитку України «Шляхом європейської інтеграції» на 2004-2015 роки: Указ Президента України від 28 квітня 2004 р. №493/2004. Верховна Рада України. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/493/2004

39. Олійник Л.Г. Сучасні фактори конкурентоздатності підприємств легкої промисловості. -URL: http://www.rusnauka.com/CCN/Economics/10_oliyniklg.doc.htm

 


Немає коментарів:

Дописати коментар

Сервис звонка с сайта RedConnect