КУРСОВА: Особливості адаптації дітей та підлітків до фізичних навантажень

 

Предмет: педагогіка, фізична культура.
Тип роботи: курсова.
Об'єм роботи: 33 сторінок А4
Унікальність тексту: 89%

Життєвий цикл людини після народження ділиться на окремі вікові періоди, тобто відрізки часу, кожен з яких характеризується своїми специфічними особливостями – функціональними, біохімічними, морфологічними та психологічними. Вікова періодизація заснована на комплексі ознак: розміри тіла та окремих органів, їх маса, окостеніння скелета, прорізування зубів, розвиток залоз внутрішньої секреції, ступінь статевого дозрівання, розвиток м'язової сили.

Щоб отримати повний текст роботи звертайтесь за контактами, які є на сайті


ЗМІСТ

ВСТУП

РОЗДІЛ 1. ОСОБЛИВОСТІ ФІЗИЧНОЇ СИСТЕМИ ДІТЕЙ ТА ПІДЛІТКІВ

1.1 Особливості крові, кровообігу, дихання

1.2 Особливості травлення, виділення та ендокринної системи

РОЗДІЛ 2. ФІЗІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ АДАПТАЦІЇ ДІТЕЙ ТА ПІДЛІТКІВ ДО ФІЗИЧНИХ НАВАНТАЖЕНЬ

2.1 Удосконалення центрального регулювання рухів

2.2 Розвиток фізичних якостей

2.3 Особливості енергетики м'язової діяльності та реакцій вегетативних систем на фізичні навантаження

2.4 Вплив спортивного тренування на розвиток функцій організму та динаміку працездатності

ВИСНОВКИ

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

 

ВСТУП

Актуальність. Життєвий цикл людини після народження ділиться на окремі вікові періоди, тобто відрізки часу, кожен з яких характеризується своїми специфічними особливостями – функціональними, біохімічними, морфологічними та психологічними. Вікова періодизація заснована на комплексі ознак: розміри тіла та окремих органів, їх маса, окостеніння скелета, прорізування зубів, розвиток залоз внутрішньої секреції, ступінь статевого дозрівання, розвиток м'язової сили.

З урахуванням кількісних та якісних змін в організмі розрізняють такі вікові періоди: до 10 днів – новонароджений, до 1 року – грудний, до 3-х років – раннє дитинство, до 7 років – перше дитинство, до 12 років у хлопчиків та до 11 років у дівчаток – підлітковий, до 20-21 року – юнацький , до 35 років – перший зрілий, до 60 років у чоловіків та 55 років у жінок – другий зрілий, до 75 років – літній, до 90 років – старечий, після 90 років – усі люди довгожителі. У зв'язку з тим, що важливим етапом у житті кожної людини є навчання у школі, виділяють такі періоди: дошкільний – до 7 років, молодший шкільний - до 10 років, середній до 14 років, старший шкільний - до 17 років. Особливо відрізняють період статевого дозрівання (перехідний чи пубертатний). Розрізняють 2 фази цього періоду. У цей період відбувається суттєва гормональна перебудова в організмі, розвиток вторинних статевих ознак, помітне погіршення умовно-рефлекторної діяльності, рухових навичок, зростає стомлення при навантаженнях, ускладнюється мова, відзначається неврівноваженість емоції та поведінки.

У ході розвитку спостерігаються певні періоди формування окремих функцій та органів, прискорення та уповільнення їх зростання. Періоди прискорення розвитку різних функцій не збігаються. Найбільш інтенсивне зростання довжини тіла відбувається в перший рік життя і в період статевого дозрівання. Мова формується до 3-х років, мовленнєва регуляція рухів з 4-х років, у 6 років починається зміна зубів, основні пози освоюються до 1 року, а основний фонд рухів закладається до 3-х років, після 14 років наростає вага тіла та вага серця, до 12 років формується імунітет. У головному мозку відбувається формування полів кори великих півкуль: первинних - у перші роки життя, вторинних (зон пізнання та осмислення інформації) до 5-7 років, третинні поля (зони прогнозування та формування програм поведінки) функціонально розвиваються до 18-20 років.

У зв'язку з основними закономірностями вікової періодизації будується програма навчання дітей у школі, формуються норми фізичних та розумових навантажень. Закономірності розвитку враховуються у законодавстві - можливість одружитися, отримати роботу, нести відповідальність за вчинки. Знання основних закономірностей вікової періодизації необхідні всім педагогам, зокрема шкільним вчителям фізкультури.

Вивченням вікових особливостей дитячого організму займалися вчені О.Ухтомський, І.Введенський, П.Анохін, П.Лесфгат та інші.

Систематичні заняття фізичними вправами зазвичай починаються у шкільному віці. Заняття фізкультурою істотно впливають на розвиток організму дитини, особливо на опорно-рухову, дихальну та серцево-судинну системи. Важливо правильно організувати заняття, правильно вибрати інтенсивність навантажень, з урахуванням вікових особливостей.

Такі заняття покращують функціональний розвиток, підвищують працездатність, зберігають та зміцнюють здоров'я. Ось чому заслуговує на увагу вивчення питання вікових особливостей організму дітей.

Об'єктом роботи є анатомо-фізіологічні особливості дитячого організму.

Предмет роботи – фізіологічні особливості організму дітей та підлітків до фізичних навантажень.

Мета роботи – вивчити особливості розвитку дітей та пділітків. Для досягнення поставленої мети необхідне вирішення наступних завдань:

1. Вивчити особливості крові, кровообігу, дихання;

2. Визначити особливості травлення, виділення та ендокринної системи;

3. Розглянути удосконалення центрального регулювання рухів та розвиток фізичних якостей дітей та підлітків;

4. Дослідити особливості енергетики м'язової діяльності та реакцій вегетативних систем на фізичні навантаження;

5. Проаналізувати вплив спортивного тренування на розвиток функцій організму та динаміку працездатності.

Поставлені завдання та специфіка предмета дослідження зумовили використання у роботі наступних методів:

1. Порівняння та аналізу літератури;

2. Описового.

Структура роботи: робота складається зі вступу, двох розділів, висновків та списку використаної літератури.


ВИСНОВКИ

Період дитячого та підліткового віку має свої специфічні особливості розвитку. Зміни, що відбуваються в цей період, зачіпають усі системи органів. Змінюються всі структури ЦНС, продовжується активний розвиток проміжного мозку, мозочка, кори великих півкуль, зростає роль лівої півкулі (у правшів), удосконалюється абстрактно - логічне мислення, підвищується гострота зору, розширюється поле зору, підвищується гострота слуху, покращується швидкість і точність сприйняття . У дитячому та підлітковому віці повністю формується система кровообігу, зростає маса та об'єм серця, збільшується МОК, знижується ЧСС, зростає просвіт судин. Удосконалюється дихальна система, збільшується тривалість дихального циклу, зростає дихальний об'єм, знижується частота дихання. До підліткового віку всі основні функції травної системи завершують свій розвиток, адаптуючи організм до прийому різної змішаної їжі та гарне засвоєння. Закінчується функціональне дозрівання процесів сечоутворення - фільтрація та ребсорбція. Найбільш значні зміни відбуваються у залозах внутрішньої секреції, гормони яких впливають на розвиток серцево-судинної, статевої, дихальної, нервової систем, обміну речовин. У дитячому «шкільному» віці відбувається «вікова» активізація гіпофізу, надниркових залоз та статевих залоз.

Дитячий і підлітковий вік особливо сприятливий для фізичного виховання, оскільки такі діти найбільш чутливі до тренуючих впливів. Систематичні заняття фізичними вправами викликають значні зміни будови та функцій організму, підвищують функціональні можливості та сприяють розвитку фізичних якостей.

Заняття фізичною культурою та спортом сприятливо впливають на поведінку дітей, роблять їх менш навіюваними та самостійними, що допомагає уникати негативного впливу інших людей. Тому найважливішим засобом профілактики шкідливих навичок є заняття фізкультурою.


СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 

1. Васильєва В.В. та ін Фізіологія людини.  Миколаїв, «Фізкультура та спорт». 2013.

2. Єрмолаєв Ю. Л. Вікова фізіологія. Харків, СпортАкадемПрес. 2021.

3. Інгрем К., Тейлор ДЖ. Експериментальна фізіологія. Пер. з англ. Київ, Фізкультура та спорт. 2014.

4. Коробков А. В. Чеснокова С. А. Атлас з нормальної фізіології. Житомир, Медицина. 2016.

5. Леонтьєва Н. Н., Марінова К. В., Каплун Е. Г. Анатомія та фізіологія дитячий організм. Маріуполь. Медицина. 2016.

6. Маршал Р. Д. Шеферд ДЖ. Т. Функція серця у здорових та вільних. Львів, Медицина. 2012.

7. Смирнов В. М., Дубровський В. І. Фізіологія фізичного виховання та спорту: Навч. Для студ. середовищ, та вищих навчальних закладів. Луцьк: Вид-во: ВЛАДОС - ПРЕС, 2012.

8. Смирнов В. М. Нейрофізіологія та вища нервова діяльність дітей та підлітків. Чернівці, Академія. 2020.

9. Смирнов В. М. Особливості фізіології дітей. Тернопіль, Академія. 2013.

10. Солодков А. С., Сологуб Є. Б. Фізіологія людини. Загальна, Спортивна, Вікова: Підручник. Вид. 2-е, випр., і доп. Дніпро: Олімпія Прес, 2015.

11. Вілмор Д., Костіл Д. Фізіологія спорту. Київ. Олімпійська Література. 2021.

12. Маркосян А. А. Фізіологія. Херсон, Медицина. 2019.

13. Матюшонок М. Т. Турік Г. Г. Фізіологія та гігієна дітей та підлітків. Одеса. Вища школа. 2015.

14. Чусов Ю. Н. Фізіологія людини. Київ, Просвітництво. 2011.


Немає коментарів:

Дописати коментар

Сервис звонка с сайта RedConnect