ДИПЛОМНА: Сімейні рольові установки в формуванні ціннісних орієнтацій підлітків

   

Предмет: педагогіка, психологія.
Тип роботи: дипломна, магістерська.
Об'єм роботи: 73 сторінок А4
Унікальність тексту: 88%

Інтерес до проблеми цінностей, ціннісних орієнтацій та їх осмислення набуває особливої гостроти в переломні моменти історії. Сучасна ситуація вимагає прийняття кожним членом суспільства відповідальності за свою долю, за вибір тієї чи іншої системи цінностей та ціннісних орієнтацій. Звернення до цінностей — головна риса нашого часу, найважливіший принцип державної політики у сфері освіти. 

Щоб отримати повний текст роботи звертайтесь за контактами, які є на сайті


ЗМІСТ

ВСТУП……………………………………………………………………………….3

РОЗДІЛ 1. ФОРМУВАННЯ СІМЕЙНИХ РОЛЬОВИХ УСТВНОВОК У ПІДЛІТКІВ ЯК СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНА ПРОБЛЕМА……………….6

          1.1 Сім'я як соціальний інститут формування особистості…………………6

          1.2 Формування сімейної рольової установки в теорії та практиці………..12

          1.3 Формування ціннісних орієнтацій у підлітковому віці………………...22

Висновки до першого розділу……………………………………………………28

РОЗДІЛ 2. ДОСЛІДНО-ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА РОБОТА З ФОРМУВАННЯ ЦІННІСНИХ ОРІЄНТИРІВ ДО СІМЕЙНИХ РОЛЬОВИХ УСТАНОВОК У ПІДЛІТКІВ НА ПРИКЛАДІ ЗОШ №4 МІСТА ЛУЦЬКА..30

          2.1 Опис вихідної діагностики з виховання ціннісних орієнтирів до сімейних рольових установок у підлітків…………………………………………30

          2.2 Аналіз діяльності школи з виховання ціннісних орієнтирів до сімейних рольових установок у підлітків…………………………………………………….35

          2.3 Комплекс заходів щодо виховання з виховання ціннісних орієнтирів до сімейних рольових установок у підлітків…………………………………………42

Висновки до другого розділу……………………………………………………..53

ВИСНОВКИ………………………………………………………………………..55

СПИСОК ВИКОРИСТВНИХ ДЖЕРЕЛ………………………………………..57

ДОДАТКИ………………………………………………………………………….62


ВСТУП

          Актуальність теми дипломної роботи зумовлена такими обставинами.

          По-перше, інтерес до проблеми цінностей, ціннісних орієнтацій та їх осмислення набуває особливої гостроти в переломні моменти історії. Сучасна ситуація вимагає прийняття кожним членом суспільства відповідальності за свою долю, за вибір тієї чи іншої системи цінностей та ціннісних орієнтацій. Звернення до цінностей — головна риса нашого часу, найважливіший принцип державної політики у сфері освіти.

          По-друге, підлітковий вік є сензитивним періодом для виховання ціннісного ставлення до сім'ї, яке включає певні знання про цінності сім'ї, особистісну зацікавленість у створенні сімейних відносин, прагнення до ідеалу поведінки, що виявляє це ціннісне ставлення. Усе це створює сприятливу основу для розвитку високого рівня ціннісного ставлення до сім'ї.

          По-третє, у державному освітньому стандарті вказується на важливість усвідомлення школярами значення сім'ї в житті людини та суспільства, прийняття цінності сімейного життя, шанобливого та дбайливого ставлення до членів своєї сім'ї. Це можливо через формування усвідомленого, доброзичливого ставлення до іншої людини, її думки, здатності вести діалог з іншими людьми та досягати в ній порозуміння.

          У «Концепції державної сімейної політики» у низці базових національних цінностей на перші позиції виходить цінність сім'ї та сімейного життя [25]. Саме ці позиції є сьогодні основою розвитку взаємодії сім'ї та школи як соціальних інститутів, педагогічних систем та суб'єктів життєдіяльності.

          Отже, з урахуванням аналізу досліджуваної проблеми можна зазначити, що у науці створено певні передумови для системного вивчення проблеми виховання ціннісного ставлення до сім'ї та її рольових установок підлітками. Тим не менш, залишаються мало дослідженими питання про сутність та структуру ціннісного ставлення до сім'ї, про особливості формування даної властивості особистості підлітками, про педагогічні умови та засоби, що сприяють вихованню у підлітків зазначених характеристик, хоча необхідність у цьому стає все більш очевидною.

          Таким чином, виникає суперечність між необхідністю у вихованні ціннісного ставлення до сім'ї у підлітків з одного боку, а з іншого боку недостатністю використання форм та методів виховання ціннісного ставлення до сімейних рольових установок у підлітків в освітньому закладі.

          Виявлене протиріччя окреслило проблему дослідження було здійснено вибір теми: "Сімейні рольові установки в формуванні ціннісних орієнтацій підлітків".

          Об'єкт дослідження: процес виховання ціннісного ставлення до сімейних рольових установок підлітками.

          Предмет дослідження: зміст виховання ціннісного ставлення до сімейних рольових установок підлітками в освітньому закладі.

          Мета дослідження: на основі вивчення та аналізу теоретичних та практичних аспектів розробити комплекс заходів з виховання у підлітків ціннісного ставлення до сімейних рольових установок в освітній установі

          Відповідно до мети, об'єкту та предмету дослідження були поставлені такі завдання:

          1) виділити сім'ю як соціальний інститут формування особистості;

          2) простежити формування сімейної рольової установки в теорії та практиці;

          3) розглянути формування ціннісних орієнтацій у підлітковому віці;

          4) описати вихідну діагностику з виховання ціннісних орієнтирів до сімейних рольових установок у підлітків;

          5) проаналізувати діяльність школи з виховання ціннісних орієнтирів до сімейних рольових установок у підлітків;

          6) запропонувати комплекс заходів щодо виховання з використанням ціннісних орієнтирів до сімейних рольових установок у підлітків.

          Для вирішення поставлених завдань використовувалися такі методи дослідження:

          - теоретичні (аналіз, синтез, порівняння, узагальнення);

          - емпіричні (анкетування, опитування, аналіз нормативно-правових документів).

          Для вивчення рівня вихованості ціннісного ставлення до сім'ї у підлітків в умовах загальноосвітньої школи було використано такі діагностичні методики:

          1. Опитувальник «Сімейні цінності» М.В. Мартинюк, призначений для встановлення уявлень підлітків про взаєморозуміння між членами сім'ї, шанування батьків, продовження роду, турботу про молодших та старших.

          2. Методика «Рівень співвідношення «цінності» та «доступності» у різних життєвих сферах» Є.Б. Фанталюк, мета якого виявити неузгодженість та дезінтеграцію в мотиваційно-особистісній сфері, ступінь незадоволеності поточною життєвою ситуацією, внутрішню конфліктність.

          3. Методика «Дослідження ціннісних орієнтацій» С. А. Степаненко, що дозволяє оцінити характер відношення підлітків до сімейних рольових установок та порівняти його з характером відносин до інших сфер життя.

          Базою щодо дослідження послужило Загальноосвітня школа №4 м. Луцьк.

          Структура роботи. Дипломна робота складається із вступу, двох розділів, висновків до розділів, загального висновку, списку використаних джерел та додатків.


ВИСНОВКИ

          У суспільстві рівень вихованості ціннісного ставлення до сім'ї у підлітків важко здійснювати без створення спеціальних умов, які мають бути створені для підростаючого покоління.

          Аналіз теорії та практики з виховання ціннісного ставлення до сім'ї у підлітків дозволив зробити деякі висновки. У ході проведеної дослідно-пошукової роботи вирішили поставлені завдання:

          1) виділити сім'ю як соціальний інститут формування особистості;

          2) простежити формування сімейної рольової установки в теорії та практиці;

          3) розглянути формування ціннісних орієнтацій у підлітковому віці;

          4) описати вихідну діагностику з виховання ціннісних орієнтирів до сімейних рольових установок у підлітків;

          5) проаналізувати діяльність школи з виховання ціннісних орієнтирів до сімейних рольових установок у підлітків;

          6) запропонувати комплекс заходів щодо виховання з використанням ціннісних орієнтирів до сімейних рольових установок у підлітків.

          У роботі були розглянуті основні завдання, функції, які виконує сім'я, при формуванні та розвитку особистості дитини та її вихованні. Було проаналізовано доступні літературні джерела, дали визначення поняттям «сімейне виховання», «цінність» та «ціннісні орієнтації».

          У дослідно-пошуковій роботі було обґрунтовано вибір підліткового віку, наведено докази, чому саме у цьому віці найбільш важливим є виховання ціннісного відношення сім'ї та сімейних цінностей.

          Теоретичне обґрунтування проблеми виховання ціннісного ставлення до сім'ї у підлітків, які навчаються у ЗОШ №4 м. Луцька і, відповідно, проведення діагностики, спрямованої на виявлення рівня розвитку ціннісного ставлення до сімейних рольових установок, дозволили розробити комплекс заходів «Моя сім'я – мій світ» щодо виховання ціннісного ставлення до сім'ї у підлітків. Комплекс заходів включає 9 занять, які взаємопов'язані між собою і об'єднані в певну логічну структуру.

          Основними формами роботи з виховання ціннісного ставлення до сім'ї у підлітків були: бесіда, диспут, ділова та сюжетно-рольова гра, дидактична гра, виховний час та інше. Також була використана технологія «кіноклуб», яка дозволяє підліткам демонструвати обговорюване питання.

          Підлітки виявляли інтерес у заходах, що проходили з використанням ігрових елементів та творчих завдань. На заняттях учасники почували себе вільно, добре вступали в контакт, активно обговорювали тематику заняття. Повторний аналіз результатів показує позитивну динаміку у розвитку рівня ціннісного ставлення підлітків до сім'ї та сімейних рольових установок. Відповідно, можемо зробити висновок, що комплекс заходів «Моя сім'я – мій світ» щодо виховання ціннісного ставлення до сімейних рольових установок у підлітків ЗОШ №4 м. Луцька може бути успішно реалізована. Таким чином, мети досягнуто, завдання виконано.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

          1. Актуальні проблеми природничих та гуманітарних наук у дослідженнях молодих вчених "Родзинка - 2014" [Текст] : зб. матеріалів XVI Всеукр. наук. конф. молодих вчених; 24-25 квітня 2014 , м. Черкаси. Серія Психолого-педагогічні науки / МОН України, ЧНУ ім. Б. Хмельницького. - Черкаси : Брама - Україна, 2014. - 480 с.

          2. Бех І.Д. Духовні цінності в розвитку особистості / І. Д. Бех // Педагогіка і психологія. - К.: Либідь – 1997. – № 1(14). – с. 124–129.

          3.       Бурбело, О. Р. Соціальна адаптація іммігрантів в іноетнічному середовищі: поняття та сутність / О. Р. Бурбело. – 2009. - С .34-43.

          4. В Україні замовчують катастрофу розлучень. [Електронний ресурс]. Доступно: https://sobor.com.ua/news/v-ukrayini-zamovchuyut-katastrofu- rozluchen

          5. Гапон Н. Проблеми виховання уявлення студентської молоді про минуле, теперішнє та майбутнє української родини / Н. Гапон, М. Дубняк // Вісн. Львівськ. ун-ту. – Вип. 24. – 2008. – С. 160 – 165.

          6. Гладун О. М., Кулик Н. В., Рудницький О. П.. Населення України // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [онлайн] / гол. редкол.: І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2020.

          7. Дерега В.В. Соціальна і гуманітарна політика: Навчальний посібник. –

Миколаїв: Вид-во ЧДУ ім. Петра Могили, 2012. – 178 с.

          8. Дікова-Фаворська Д. М. Сім’я в умовах трансформації українського суспільства / Д. М. Дікова-Фаворська // Міжнародний науковий форум: соціологія, психологія, педагогіка, менеджмент. - 2011. - Вип. 7. - С. 34-42.

          9. Закон України Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування від 13 січня 2005 р. № 2342-IV // Відомості Верховної Ради України. – 2005. – № 6. – Ст. 147. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2342-15#Text

          10. Закон України Про Загальнодержавну програму «Національний план щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2016 року» від 5 березня 2009 року // Відомості ВР України. – 2009. – № 29. – Ст. 395. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/ show/1065-17#Text

          11.     Закон України Про охорону дитинства від 26 квітня 2001 р. № 2402-III // Відомості Верховної Ради України. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2402-14#Text

          12.     Ігнатенко П.Р. Аксіологія виховання: від термінології до постановки проблеми / П. Р. Ігнатенко / / Педагогіка і психологія. – 1997. – № 1. – с. 118-123.

          13.     Копистинська І. Українська сім’я з європейським обличчям [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://kopystynska.at.ua/publ/ ukrajinska_simja_z_evropejskim_oblichchjam/1-1-0-2

          14.     Левцун О. Зовнішня трудова міграція в Україні як демографічна проблема. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.hearts.in.ua/ articles/job_search/694.php

          15.     Макарова, О. В. Соціальна політика в Україні: монографія / О. В. Макарова; Інститут демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України. – К., 2015. – 244 с.

          16.     Мікловда В.П., Повстин О.В. Дослідження проблем розвитку сім'ї як підґрунтя формування регіональної сімейної політики // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Економіка: Зб. наук. пр. - Ужгород, 2011. - Спецвип. 33, ч. 4. -С. 5..

          17.     Мішин А. Державна сімейна політика як цілісна науково-практична система / Актуальні проблеми державної сімейної політики: Матеріали науково-практичної конференції / А. Мішин // Вісник Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту (спецвипуск). – 2010. – № 1- 2. – С. 17–22.

          18.     Молодь в умовах становлення незалежності України (1991—2011 роки): щоріч. доповідь Президенту України, Верховній Раді України, Кабінету міністрів України про становище молоді України / М-во освіти і науки, молоді та спорту України ; Державний інститут розвитку сімейної та молодіжної політики. — К., 2011. — 316 с.

          19.     Населення України. Народжуваність в Україні в контексті суспільно- трансформаційних процесів. – К.: АДЕФ-Україна. – 2008. – 288 с.

          20.     Ничипоренко С.   В.   Молодіжна   сімейна   політика   в   Україні.   /

Ничипоренко С.В. – Умань: Н70 Видавець «Сочінський», 2011. – 217 с.

          21.     Норов О. Гуманістичні ціннісні орієнтації / О. Норов // Рідна школа. – 1997. – №11. – с. 25–27.

          22.     Олексієнко О. Г. Вплив ціннісніх орієнтацій на формування особистості сучасної молоді / О. Г. Олексієнко // Вісник Чернігівського національного педагогічного університету. Серія : Педагогічні науки. - 2016. - Вип. 140. - с. 316-318.

          23.     Павліченко А. Ціннісні орієнтації у системі становлення особистості /А. Павліченко // Психологія і суспільство. – 2005. – №4. – С. 98-120.

          24.     Перепелиця М. П. Державна молодіжна політика в Україні (регіональний аспект) / М.П.Перепелиця. – К. : Український інститут соціальних досліджень, Український центр політичного менеджменту, 2001. – 242 с.

          25.     Постанова Верховної Ради України Про Концепцію державної сімейної політики від 17 вересня 1999 р. № 1063-XIV. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1063-14#Text

          26.     Серова І. Ціннісні орієнтації особистості / І. Серова // Соціальний педагог. – 2007. – №1. – С.35–36.

          27.     Сім’я та сімейні відносини в Україні : сучасний стан і тенденції розвитку. – К.: ТОВ «Основа-Принт», 2009. – 248 с.

          28.     Сімейна політика в Україні: проблеми і перспективи розвитку: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (04 квітня 2018 р., м. Київ) / [Ред. кол. І. Г. Губеладзе та ін.] – К., 2018. – 188 с.

          29.     Сімейний кодекс України // Відомості Верховної Ради України. – 2002. –         № 21–22. – Ст. 135 (зі змінами та доповненнями) [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947- 14#Text

          30.     Скуратівський В. А., Палій О. М. Основи соціальної політики: Навч. посіб. К. : МАУП, 2002. 200 с.

          31.     Слюсар Л. І. Позашлюбна народжуваність в Україні: сучасні особливості в контексті європейського демографічного розвитку / Л. І. Слюсар // Демографія та соціальна економіка. - 2018. - № 3. - С. 26-38.

          32.     Соціально-демографічні характеристики домогосподарств України у 2018 р., Статистичний збірник. Київ, Україна, 2018, 86 с. [Електронний ресурс]. Доступно: http://www.ukrstat.gov.ua/druk/publicat/kat_u/2018/zb/07/zb_ sdhdu2018pdf.pdf

          33.     Становище молоді України. Репрезентативне соціологічне дослідження. Міністерство молоді та спорту України. - Ред. Київ, Україна. – 2021.- 42 с.

          34.     Становище сімей в Україні (за підсумками 2000-2009 років): Щорічна державна доповідь Президентові України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України про становище сімей та стан реалізації державної сімейної політики / Міністерство України у справах сім’ї, молоді та спорту, Державний інститут розвитку сім’ї та молоді. – Київ, 2011. – 224 с

          35.     Статистичний збірник «Україна в цифрах» у 2020 році. - К. : Державна служба статистики України, 2021. - [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://ukrstat.gov.ua/druk/publicat/kat_u/2020/zb/07/zb_Ukraine% 20in%20figures_u.pdf

          36.     Статистичний щорічник України за 2020 рік, Державна служба статистики України; І. В. Сеник, Ред. Київ, Україна. - 2020. - 284 с.

          37.     Стешенко В. С. Деякі теоретичні аспекти протидії демографічній кризі в Україні / В. С. Стешенко, В. П. Піскунов // Формування ринкової економіки : зб. наук. праць : спец. вип. : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Демографічний розвиток України та пріоритетні завдання демографічної політики». – К. : КНЕУ, 2006 – С. 144-155. – (Відтворення населення та його природний рух ; т. 1).

          38.     Тертичка В. В. Державна політика: аналіз і впровадження в Україні [Текст]: дис... д-ра наук. з держ. управління: 25.00.01 / Тертичка В. В. ; Національна академія держ. управління при Президентові України. - К., 2004. - 459 арк. - арк. 354-391

          39.     Україна: 30 років на європейському шляху / Ю.Якименко [та ін.]; Український центр економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова, — К.: Заповіт, 2021, — 392 с.

          40.     Ціннісні орієнтації сучасної української молоді. Щорічна доповідь Президенту України, Верховній Раді України про становище молоді в Україні (за підсумками 2015 року) / Держ. ін-т сімейної та молодіжної політики; [редкол.: Жданов І. О., гол. ред. колег., Ярема О. Й., Бєляєва І. І. та ін.]. – К., 2016. – 200 с.

          41.     Чеховська І. В. Теоретико-методологічні аспекти дослідження проблем сучасної сімейної політики України / І. В. Чеховська // Науковий вісник Національного університету ДПС України (економіка, право). – 2010. – № 48. – С. 229–237.

          42.     Яблонська Т. М. Актуальні проблеми досліджень сучасної сім’ї в Україні / Т. М. Яблонська//. – Український соціум. – 2004. – № 2. – С. 80-84.

          43.     Яременко О.О. Соціальна політика як регулятор взаємовідносин соціальних структур і соціальних інститутів //Проблеми розвитку соціологічної теорії. Теоретичні проблеми змін соціальної структури українського суспільства: Наукові доповіді і повідомлення ІІ Всеукраїнської соціологічної конференції. – К.: 2002. – 533 с.

 

ДОДАТОК А

Опитувальник «Сімейні цінності» М.В. Мартинюк

          Мета – визначити уявлення підлітків про взаєморозуміння між членами сім'ї, шанування батьків, продовження роду, турботу про молодших та старших. Після проведення опитування необхідно підсумовувати однаково виділені відповіді підлітків щодо кожного блоку:

1. Кохання

2. Продовження роду

3. Вшанування батьків

4. Турбота про молодших

5. Турбота про старших

6. Культура побуту

          Ключ до відповідей:

А - «ТАК» - 2 бали Б - «НІ» - 0 балів В - «ІНКОЛИ» - 1 бал

          Максимальний результат – 60 балів загалом, за кожним показником – 10 балів. Рівень розвитку уявлень підлітків про ту чи іншу цінність визначається, виходячи з наступного ранжирування:

          8-10 балів – високий рівень;

          5-7 балів – середній рівень;

          0-4 – низький рівень;

          за всіма показниками:

          50-60 балів – високий рівень;

          30-49 – середній рівень;

          менше 30 – низький рівень.

          Запитання:

          1. Як ви вважаєте, це правильно, якщо члени сім'ї часто звертаються один до одного за допомогою?

А) Звичайно, для цього потрібна сім'я.

Б) Це марнування часу, у кожного і так багато своїх справ.

В) Все залежить від ситуації.

          2. На вашу думку, чи цікаво вивчати історію свого роду, дізнаватися нове про свою сім'ю з оповідань батьків, бабусь та дідусів?

А) Це дуже цікаво та потрібно.

Б) Не цікаво, є безліч інших цікавіших занять.

В) Я ніколи про це не думав(а).

          3. Як ви вважаєте, чи обов'язково вітати батьків та інших родичів із Днем народження та іншими святами (Днем 8 березня та ін.)?

А) Обов'язково, адже це хороша нагода показати своє добре ставлення до рідних. Б) Не обов'язково, людина може бути надто зайнята, щоб витрачати на це час.

В) Це важливо, але іноді люди забувають про це.

          4. Чи вважаєте ви поганим вчинком, коли старший кривдить молодшого? А) Так, старші повинні завжди лише захищати молодших, а не кривдити.

Б) У цьому немає нічого поганого.

В) Це недобре, але якщо молодший не має рації, можна його і провчити.

          5. Як ви вважаєте, чи всі члени сім'ї повинні мати свої обов'язки по дому? А) Так, у всіх.

Б) Ні, кожен робить, що захоче.

В) У різних сім'ях по-різному.

          6. Як ви вважаєте, чи треба допомагати батькам та іншим членам сім'ї, якщо вони опиняються у скрутній ситуації?

А) Так, сім'я потрібна для того, щоб завжди рятувати один одного.

Б) Ні, кожен може впоратися із труднощами самостійно.

В) Тільки якщо вони самі попросять про допомогу.

          7. Уявіть сім'ю: мама, тато, двоє дітей. Кожен має певні обов'язки. Але так сталося, що батьки просять одного з дітей зробити роботу, яка зазвичай входить в обов'язок іншого члена сім'ї (брата/сестри тощо). Як він вчинить, на вашу думку?

А) Спокійно виконає прохання.

Б) Не буде нічого робити, скаже, що це не входить до його обов'язків.

В) Виконає прохання абияк, аби до нього не чіплялися.

          8. Чи хотіли б ви у майбутньому створити свою сім'ю?

А) Так.

Б) Ні.

В) Важко відповісти.

          9. Чи хотіли б ви мати таку ж професію, як у батьків?

А) Так, мені дуже подобається те, чим займається мама/тато.

Б) Ні, професія батьків мені не цікава.

В) Не знаю, чи не думав про це.

          10. Уявіть сім'ю: мама, тато, двоє дітей. Молодший засмутився через те, що програв у грі. Як вчинить старший, ваша думка?

А) Пояснить, що немає нічого страшного і навчить грати.

Б) Не зверне на це жодної уваги.

В) Порадить навчитися грати краще.

          11. Як ви вважаєте, чи потрібно стежити за своїм здоров'ям, вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися?

А) Так.

Б) Ні, поки молодий і здоровий, можна не звертати на це увагу.

В) Тільки якщо на цьому наполягають батьки.

          12. Уявіть собі сім'ю: мама, тато та двоє дітей. Молодший зауважив, що старший чимось дуже засмучений. Що, на вашу думку, зробить молодший?

А) Запропонує старшому свою допомогу та моральну підтримку.

Б) Вдасть, що нічого не помітив.

В) Допоможе та підтримає, якщо старший попросить про це.

          13. Як ви вважаєте, чи повинні всі члени сім'ї брати участь у ухваленні рішення щодо життя сім'ї?

А) Так, рішення має бути ухвалено спільно.

Б) Ні, рішення ухвалює головний член сім'ї.

В) Буває по-різному, все залежить від ситуації.

          14. Як ви вважаєте, у сім'ї мають бути діти?

А) Так, обов'язково.

Б) Ні, можна обійтися без дітей.

В) Можливо по-різному.

          15. Як ви вважаєте, чи потрібен кожній родині альбом із сімейними фотографіями (батьків, бабусь, дідусів та інших родичів)?

А) Звичайно, у нас у сім'ї теж є такий альбом.

Б) Це лише зайвий мотлох.

В) Може й потрібен, а може, і ні.

          16. Уявіть сім'ю, де є молодші брати та сестри. Як ви вважаєте, чи обов'язково старшим дітям розділяти турботу про молодших з батьками?

А) Так.

Б) Не обов'язково, це справа батьків.

В) Тільки якщо батьки про це попросять.

          17. Як ви вважаєте, чи всі члени сім'ї (і діти теж) повинні вміти готувати хоча б найпростіші страви?

А) Так, всі повинні вміти готувати, це в житті знадобиться.

Б) Ні, для цього є мама (або інший конкретний член сім'ї).

В) Може бути по-різному, залежить від того, як всі домовляться.

          18. Уявіть собі сім'ю: мама, тато, двоє дітей, бабуся та дідусь. Раптом люди похилого віку захворіли. Їм складно виконувати якусь роботу. Що в цій ситуації можуть зробити молодші члени сім'ї?

А) Можуть запропонувати свою допомогу та допомогти конкретними справами. Б) Чи можуть нічого не робити, у них і так багато своїх турбот, старі нехай виживають самі.

В) Можуть допомогти, якщо люди похилого віку самі попросять.

          19. На вашу думку, чи батьки мають цікавитися подіями, які відбуваються з їхніми дітьми?

А) Звичайно, батьки повинні знати про свою дитину все.

Б) Ні, у кожного своє життя, і батьки не повинні втручатися.

В) Так, якщо діти самі хочуть поділитися враженнями

          20. Як ви вважаєте, скільки дітей має бути у щасливій сім'ї?

А) Два і більше.

Б) Можна і без дітей;

Г) Досить і одного.

          21. Уявіть сім'ю: мама, тато, двоє дітей. Один із дітей здійснив непристойну провину, батьки його лають. Як він поведеться, ваша думка?

А) Визнає, що був не правий, і вибачиться.

Б) Почне доводити свою правоту і з'ясовувати відносини на підвищених тонах. В) Мовчки слухатиме батьків, але вибачатися не буде.

          22. Як ви вважаєте, чи потрібно старшим дітям дбати про молодших, допомагати їм?

А) Звісно, це дуже важливо.

Б) І так багато своїх справ, дбати про молодших мають батьки.

В) Потрібно, але якщо про це попросять батьки.

          23. Як ви вважаєте, чи може дитина старше 11 років самостійно ходити в магазин і робити покупки для всієї родини? (продукти харчування, засоби гігієни тощо)

А) Так.

Б) Ні, для цього є батьки.

В) Можна робити покупки лише разом із батьками.

          24. Як ви вважаєте, чи потрібно морально підтримувати людей похилого віку (дзвонити, писати, відвідувати)?

А) Так, звісно.

Б) Це не обов'язково, тим більше на це піде дуже багато часу.

В) Іноді.

          25. Як ви вважаєте, як часто члени сім'ї повинні проводити вихідний день разом?

А) Якнайчастіше, краще, якщо кожні вихідні.

Б) У вихідні треба відпочивати один від одного.

В) Кожен має проводити вихідні так, як хоче.

          26. Чи хотіли б ви, щоб ваша майбутня сім'я була схожа на ту, де ви зараз живете?

А) Звичайно, адже моя родина найкраща.

Б) Ні.

В) У чомусь – ТАК, а в чомусь – НІ.

          27. Уявіть сім'ю: мама, тато, двоє дітей. Діти хочуть піти погуляти із друзями, але батьки їх не пускають. Як вчинять діти?

А) Постараються спокійно поговорити з батьками та переконати їх відпустити на прогулянку.

Б) Влаштують скандал і підуть.

В) Нікуди не підуть, але залишаться на думці, що батьки не мають рації.

          28. Уявіть сім'ю: мама, тато, двоє дітей. Молодший не виконує прохання старшого. Як вчинить старший?

А) Спокійно поговорить із молодшим, повторить своє прохання ще раз.

Б) Злитися на молодшого, з'ясовуватиме з ним відносини на підвищених тонах, погрожуватиме.

В) Не наполягатиме на своєму, але перестане з молодшим спілкуватися до виконання ним прохання.

          29. Як ви вважаєте, чи треба самостійно стежити за своїм зовнішнім виглядом, одягом, зачіскою?

А) Так.

Б) Ні, про це нагадують батьки.

В) Іноді, особливо урочистих випадках.

          30. Як ви вважаєте, чи потрібно підтримувати людей похилого віку матеріально (купувати продукти, ліки, оплачувати рахунки тощо)?

А) Так, їм дуже потрібна ця допомога.

Б) У них є пенсія, вони можуть подбати про себе самі.

В) Іноді, якщо їм чогось не вистачає, і вони просять про це.

 

ДОДАТОК Б

Методика «Рівень співвідношення «цінності» та «доступності» у різних життєвих сферах» Є.Б. Фанталюк

          Ця методика розглядає 12 основних загальнолюдських цінностей та виявляє співвідношення таких психологічних параметрів, як «Цінність» та «Доступність» для людини кожної з цих цінностей.

          Інструкція до тесту

          Перед вами список із 12 понять, кожне з яких означає одну із загальнолюдських цінностей:

          1. Активне, діяльне життя;

          2. Здоров'я (фізичне та психічне);

          3. Цікава робота;

          4. Краса природи та мистецтва;

          5. Кохання (духовна та фізична близькість з коханою людиною);

          6. Матеріально-забезпечене життя (відсутність матеріальних труднощів);

          7. Наявність добрих і вірних друзів;

          8. Впевненість у собі (свобода від внутрішніх протиріч, сумнівів);

          9. Пізнання (можливість розширення своєї освіти, кругозору, загальної культури, а також інтелектуальний розвиток);

          10. Свобода як незалежність у вчинках та діях;

          11. Щасливе сімейне життя;

          12. Творчість (можливість творчої діяльності).

          Вам належить порівняти всі ці поняття-цінності попарно між собою на спеціальному бланку. Слід провести два порівняння (за двома різними критеріями).

 

ДОДАТОК В

Методика дослідження ціннісних орієнтацій С. А. Степаненко

          Інструкція: Постарайтеся бути щирими. Тут не може бути «правильних» і

"неправильних" оцінок. Важливо лише, щоб вони відображали Вашу особисту думку. Свої оцінки Ви можете занести до спеціального бланку поруч із порядковим номером затвердження анкети.

          Оцініть свою згоду чи незгоду з кожним із наведених нижче тверджень, за шкалою від +4 – повністю згоден до – 4 – абсолютно не згоден. Дякую за співпрацю!

          Запитання:

1. Мені подобається, коли вся наша сім'я йде в гості, відзначає якесь свято або просто збирається за спільним столом.

2. Ті, хто критикують те, що відбувається в країні, не можуть вважатися справжніми патріотами

3. Бродячих собак треба знищувати, тому що вони можуть бути небезпечними.

4. Будь-який конфлікт можна залагодити, не вдаючись до сили.

5. Я можу з радістю виконувати різну роботу.

6. Те, що багато хто називає культурними цінностями минулого, насправді часто виявляється примітивним старим мотлохом.

7. Не варто на уроці звертатися до вчителя із запитаннями: вони відволікають від головного.

8. Людина, яка вчинила злочин, ніколи не зможе змінитись на краще.

9. Безглуздо брати на себе ризик заради користі іншої людини.

10. Навіть найдивніші люди з незвичайними захопленнями та інтересами повинні мати право захищати себе та свої погляди.

11. Спортивні заняття – життєва потреба кожної людини.

12. Більшість моїх однолітків воліє спілкуватися з гарними людьми.

13. Свої проблеми я прагну вирішувати самостійно, власними силами.

14. Я можу прожити щасливо і не створюючи власної сім'ї.

15. Я багатьом завдячую своїй країні.

16. По новорічну ялинку краще сходити в ліс, бо там можна вибрати найпухнастішу.

17. Люди, які виступають проти війни, насправді боягузливі.

18. Фізичний працю – доля невдах.

19. Зовнішній вигляд – показник поваги не лише до себе, а й до оточуючих.

20. Я прагну дізнатися значення незнайомих мені слів.

21. Країні стане легше, якщо ми позбудемося психічно хворих людей.

22. Мені шкода безпорадних людей і хочеться допомогти їм.

23. Є нації та народи, які не заслужили, щоби до них добре ставилися.

24. Я вважаю, що куріння чи алкоголь здатні допомогти мені розслабитись, зняти напругу.

25. Я часто відчуваю розчарування життям.

26. Вибираючи, люди часто помиляються, але я не боюся зробити помилку, роблячи вибір.

27. Без сім'ї та дітей людина почувається вільнішою.

28. Я готовий захищати свою Батьківщину у разі серйозної небезпеки.

29. Тримати тварин у пересувних звіринцях – нелюдяно.

30. Фільми-бойовики зі стріляниною та кров'ю виховують мужність.

31. Домогосподарка також може бути творчою людиною.

32. Нецензурні висловлювання у спілкуванні – ознака безкультурності.

33. Навчання – заняття для «ботаніків».

34. Якщо заради справедливості треба вбити людину, це нормально.

35. Я відчуваю сильні позитивні емоції, коли я роблю комусь подарунок.

36. Більшість злочинів у нашому місті вчиняють приїжджі.

37. Від однієї дози наркотиків я не стану наркоманом.

38. Я дуже переживаю будь-які, навіть незначні, невдачі.

39. Я готовий сперечатися з учителем, якщо вважаю, що він не правий.

40. Я пишаюся своїм прізвищем.

41. День Покрови – свято лише для ветеранів та людей похилого віку.

42. Ввезення рідкісних екзотичних тварин з-за кордону – нормальний спосіб заробити гроші.

43. На військовополонених не повинні поширюватися права людини.

44. Я хотів би підробляти у вільний час, якщо це не заважатиме навчанню.

45. Яке спілкування без пляшки "Оболоні"!

46. Людина не може знати всього, тому я не турбуюся з приводу свого незнання деяких важливих речей.

47. Краще виправдати 10 злочинців, ніж страчувати одного невинного.

48. Люди, які просять милостиню, швидше за все, ліниві та брехливі.

49. Суддівство щодо «наших» на міжнародних змаганнях часто є несправедливим, тому що росіян ніхто не любить.

50. Усі люди, що відбулися в житті, намагаються підтримувати хорошу фізичну форму.

51. Мені важко заводити знайомства з новими людьми.

52. Для мене важливо знайти сенс свого життя.

53. Розглядати старі сімейні фотографії – заняття для диваків.

54. Опинившись за кордоном, я постараюся, щоб мене не сприймали як росіянина.

55. Прибирати чуже сміття на туристичних стоянках - дурне заняття.

56. Іти на поступки – значить виявляти слабкість.

57. Гарне навчання теж серйозна праця.

58. Прояв вандалізму – одна з форм протесту молоді.

59. Мені подобається копатися в енциклопедіях, журналах, словниках: там можна знайти багато цікавого.

60. Я не можу добре почуватися, коли люди, що оточують мене, чимось пригнічені.

61. Я можу пожертвувати своїм благополуччям заради допомоги незнайомій мені людині.

62. Несправедливо ставити людей із темним кольором шкіри керівниками над білими людьми.

63. Я віддаю перевагу активному відпочинку сидінню біля телевізора або комп'ютера.

64. Я незручно почуваюся в незнайомій компанії.

65. Мої вчинки часто залежать від зовнішніх обставин.

66. Людині не обов'язково знати свій родовід.

67. Буває, що я відчуваю сильне хвилювання, коли чую пісні про свою Батьківщину.

68. Якщо врахувати всі «за» та «проти», то зберігання в Росії іноземних ядерних відходів принесе більше фінансової вигоди, ніж екологічної шкоди.

69. Ми – сильна військова держава, і саме тому нас маємо поважати.

70. Суботник із очищення території будинку чи школи – пережиток минулого.

71. Я не можу уявити російську розмовну мову без матюка.

72. Я думаю, що і без отримання добрих знань зможу в майбутньому зробити непогану кар'єру.

73. Катувань і знущань не заслуговують навіть запеклі злочинці, адже вони теж люди.

74. Я готовий допомогти людині похилого віку тільки за винагороду.

75. Влада повинна заборонити доступ до нашої країни біженцям з економічно відсталих держав, оскільки їх приплив збільшує рівень злочинності.

76. Я думаю, що здоров'я сьогодні не найголовніше у житті.

77. Мене не гнітить тимчасова самота.

78. Я найчастіше слідую за думкою більшості.

79. Мене засмучує те, що я не роблю для своїх батьків всього, що міг би.

80. Я хотів би з'їздити в інші країни, але жити я віддаю перевагу своїй.

81. Я вважаю, що носити шуби з натурального хутра аморально.

82. Мені здається, що в нашій країні надто багато зброї.

83. Я можу змусити себе робити роботу, яка мені не подобається.

84. Я можу нахамити людині, якщо вона мені чимось не подобається.

85. Телебачення в першу чергу має бути засобом розваги та відпочинку і тільки в другу – джерелом інформації про події у країні та світі.

86. Усіх бомжів необхідно виловлювати та примушувати до роботи.

87. Людині властиво ніколи і нічого не робити без огляду на власну вигоду.

88. Справжньою релігією може бути лише одна єдина релігія.

89. Смакові якості продуктів харчування, на мій погляд, важливіші за їх корисність.

90. У глибині душі знаю, що оцінюю себе низько.

91. Коли я роблю неправильно, мене мучить совість.

          Від +15 до +28 балів (стійко-позитивне ставлення) – цінність сім'ї є високою для підлітка. Він цінує сімейні традиції та підвалини, пам'ятає про різні дрібниці, приємні комусь із членів сім'ї. Сімейні свята завжди відбуваються за його участі та допомоги у підготовці. У майбутньому хоче створити щасливу сім'ю.

          Від +1 до +14 балів (ситуативно-позитивне ставлення) – сім'я для підлітка представляє певну цінність, але факт наявності сім'ї, сімейних традицій сприймається їм як природний («а як інакше?»). Підліток бере участь у сімейних святах, але без нагадування не завжди згадає про день народження когось із близьких. Турботу батьків сприймає як само собою зрозумілу. Він припускає, що сім'я, яку він створить у майбутньому, буде не надто схожа на ту, в якій він живе зараз.

          Від 0 до-14 балів (ситуативно-негативне ставлення) – ставлення до сім'ї у підлітка, зазвичай споживче. Йому повинні давати гроші на дрібні витрати і прощати витівки. Але якщо від батьків потрібно щось серйозне, підліток досягне цього будь-якими шляхами – лестощами, брехнею, послухом. Сам він, найімовірніше, вважає, що нікому і нічим не зобов'язаний.

Від -15 до -28 балів (стійко-негативне ставлення) – сім'я не представляє дитину будь-якої цінності. Таке ставлення проявляється в почутті сорому за своє прізвище, свідоме неприйняття прийнятих у сім'ї норм поведінки, уявлень про життя. Все це в майбутньому може негативно позначився на його здібності та бажанні створити власну щасливу родину.



Немає коментарів:

Дописати коментар

Сервис звонка с сайта RedConnect