ДИПЛОМНА: Методи оцінювання ризиків використання криптовалюти при транзакціях

Предмет: міжнародні відносини, економіка.
Тип роботи: дипломна, магістерська.
Об'єм роботи: 57 сторінок А4
Унікальність тексту: 85%

Протягом останнього десятиліття блокчейн-технології та криптовалюти, що функціонують на їх основі, представляють нове явище на сучасних фінансових ринках і є предметом пильної уваги громадськості. Широкий інтерес до криптовалют обумовлений їх відмінностями від традиційних платіжних коштів, зокрема: високою анонімністю операцій, відсутністю третіх осіб та посередників у процесі здійснення транзакцій, швидкістю переказів, а також низькими транзакційними витратами. 

Щоб отримати повний текст роботи звертайтесь за контактами, які є на сайті


ЗМІСТ

ВСТУП……………………………………………………………………………….3

РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ВИКОРИСТАННЯ КРИПТОВАЛЮТИ ПРИ ТРАНЗАКЦІЯХ……………………………………...6

          1.1 Поняття, сутність та види криптовалют, їх переваги та недоліки………6

          1.2 Використання криптовалюти на основі технології блокчейн…………14

          1.3 Перспективи застосування криптовалют у сучасній економіці……….17

Висновки до розділу 1……………………………………………………………..22

 

РОЗДІЛ 2. ОЦІНКА РИЗИКІВ ВИКОРИСТАННЯ КРИПТОВАЛЮТИ ПРИ ТРАНЗАКЦІЯХ……………………………………………………………………23

          2.1 Сучасні загрози, пов'язані з криптовалютами…………………………..23

          2.2 Закордонний досвід регулювання криптовалют……………………….28

          2.3 Рекомендації щодо запобігання та виявлення незаконних транзакцій з криптовалютами……………………………………………………………………33

Висновки до розділу 2……………………………………………………………..40

 

ВИСНОВКИ………………………………………………………………………..42

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ……………………………………….56

ДОДАТКИ………………………………………………………………………….53

  

ВСТУП

 

          Актуальність теми. Протягом останнього десятиліття блокчейн-технології та криптовалюти, що функціонують на їх основі, представляють нове явище на сучасних фінансових ринках і є предметом пильної уваги громадськості. Широкий інтерес до криптовалют обумовлений їх відмінностями від традиційних платіжних коштів, зокрема: високою анонімністю операцій, відсутністю третіх осіб та посередників у процесі здійснення транзакцій, швидкістю переказів, а також низькими транзакційними витратами. У той самий час розвиток криптовалют на ринку пов'язаний з низкою негативних моментів: відсутність нормативно-правового регулювання обороту віртуальних валют, їх невизначений правової статус, можливість використання уникнення оподаткування, привабливість тіньових і кримінальних структур та інші. Незважаючи на те, що віртуальні валюти є новим інструментом на фінансовому ринку та їхня адаптація до реальних суспільних потреб займе ще не один рік, вже зараз не залишається сумнівів, що криптовалюти – інноваційне майбутнє сучасної економіки.

          В даний час в умовах нестабільної економічної ситуації у світі, і в Україні зокрема, на тлі пандемії війни, що розвивається, багато людей замислюються про можливості додаткового заробітку. Зважаючи на цю фінансову ситуацію у світі, люди вдаються до використання альтернативних платіжних коштів – криптовалют. Розумне інвестування криптовалюти дозволяє отримати джерело додаткового доходу. Той, хто раніше не був знайомий з інвестуванням, стикається з великою кількістю інформації в цій галузі, яка часом буває дуже непослідовною. В результаті, початківець інвестор губиться в цій інформації, витрачає час у пошуку працюючої схеми і втрачає вкладення.

          За останні кілька років інтерес до криптовалюти продовжує стрімко зростати. Згідно з даними пошукової системи Google, кількість пошукових запитів зі словами buy crypto (англ. купити криптовалюту) збільшилася на 35%, що в рази вище, ніж під час попереднього піку в грудні 2017 року [1]. На сьогоднішній день, часто можна спостерігати, як все більше публічних компаній здійснюють вкладення сотень мільйонів доларів у Bitcoin (у тому числі Microsoft Corporation, MicroStrategy, SkyBridge Capital та багато інших). За даними сайту Trading View (достовірний огляд торгових бірж), загальна капіталізація ринку криптовалюту досягла 2,6 трильйона доларів. Варто зазначити, що на момент початку написання цієї роботи курс Bitcoin (далі біткоїн) становив 32 554 $, а на сьогоднішній день курс вже досяг позначки в 46 413 $ [2].

          Все сказане вище підтверджує зростаючу популярність і інтерес людей до такого нововведення як криптовалюта, що робить актуальною дану роботу.

          Метою роботи є оцінка ризиків використання цифрової криптовалюти при транзакціях.

          Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити такі завдання:

          1) розглянути поняття, сутність та види криптовалют, їх переваги та недоліки

          2) простежити управління інвестиційним портфелем у криптовалюті;

          3) виділити показники ризику та прибутковості при використанні криптовалюти;

          4) проаналізувати зберігання, купівлю та продаж криптовалюти;

          5) дослідити характеристики основних криптовалют;

          6) виявити переваги та недоліки використання криптовалют;

          6) здійснити аналіз та порівняння ризиків та прибутковості при використанні монет Bitcoin, Ethereum та Cardano в транзакціях;

          7) запропонувати алгоритм дій приватного інвестора для зменшення ризиків при використанні криптовалют в транзакціях.

          Об'єктом дослідження є криптовалюти та криптовалютний ринок загалом.

          Предметом дослідження є особливості оцінювання інвестиційних ризиків використання криптовалюти при нтранзакціях.

          При написанні даної роботи передбачається застосування таких методів: збір та аналіз статистичних даних, емпірично-теоретичні методи (аналіз, синтез, метод аналогій), метод порівняння, метод застосування абсолютних та відносних показників, метод угруповань, графічний метод, метод табличного відображення, індуктивні та дедуктивні методи узагальнення отриманих даних.

          Джерелами інформації стали різні наукові публікації, законодавчі акти, матеріали публікацій у засобах масової інформації, електронні збірники статистичних даних, електронні ресурси з мережі Інтернет. Значний внесок у дослідження зробили С. Накамото, Ч. Лі, В.Д. Бутерін, А.М. Антонопулос, Д. Тепскотт, Б. Гейтс, А. Теппер, А.С. Генкін.

          У ході написання роботи було використано великий перелік статей українських та зарубіжних дослідників, навчальні та методичні посібники з фінансового менеджменту та інвестицій, а також аналітичні матеріали з відкритих майданчиків Bitvol.info, BitcoinAverage, GoBitcoin.io та інші джерела.

          Структура роботи. Дипломна робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків.

          У першому розділі дипломної розглянуто понятійні основи криптовалют, розкрито їх сутність та механізм функціонування, описано особливості видобутку криптовалют. Даний розділ містить також систематичний опис позитивних і негативних сторін криптовалюти, основних відмінностей, можливих способів інвестування (майнінг криптовалюти, купівля її на біржах, продаж товарів, робіт і послуг, ф'ючерси, фірм, що виробляють пристрої для майнінгу та інше).

          У другому розділі роботи розглянуто існуючі у фінансовому менеджменті методики оцінки ризиків, описано їх основні особливості та принципи. Також у цьому розділі проведено огляд сучасних українських і зарубіжних досліджень, присвячених виявленню чинників, які визначають ціну криптовалюти у довгостроковому та короткостроковому періодах.

          У третьому розділі роботи проведено статистичний аналіз ключових економічних індикаторів криптовалюти, її волатильності, а також наведено чисельні приклади розрахунків ризиків для криптовалюти.


ВИСНОВКИ


За результатами проведеного дослідження, присвяченого оцінюванню ризиків використанню криптовалюти, можна сформувати наступні висновки.

Криптовалюта є розподіленою, заснованою на математичних принципах, піринговою віртуальною валютою з відкритим вихідним кодом, при використанні якої відсутній централізований адміністратор, а також відповідні контроль та нагляд з боку державних органів або інших третіх осіб.

Віртуальна валюта – це засіб вираження вартості, представлений у цифровому форматі і який виступає як засіб обміну, чи розрахункової грошової одиниці, чи засоби зберігання вартості і навіть не підпадає під поняття законного платіжного засобу, тобто не є офіційно чинним законним засобом платежу під час розрахунків із кредиторами, тобто криптовалюта – це віртуальна валюта, яка використовується для обміну товарами та послугами через систему електронних транзакцій без потреби посередника.

Кожна криптовалюта має свої особливості. Домінуючою на ринку виступає криптовалюта Bitcoin, а інші криптовалюти називають альткоїнами, з них найпопулярніші: Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, Litecoin. Для проведення ICO та залучення інвестицій випускають токени, вони є одночасно одиницею вартості та розрахунку, яка існує в рамках конкретного проекту.

Можна виділити такі переваги криптовалют, як високий рівень безпеки транзакцій, швидкість операцій, анонімність, децентралізованість, а серед недоліків – волатильність, високий рівень залучення до злочинної діяльності, відсутність законодавчого регулювання криптовалют.

  Головне призначення криптовалют – це легке здійснення розрахунків, а загальною характерною рисою є те, що вони побудовані на основі технології блокчейн, яка зберігає всю зашифровану за допомогою криптографії інформацію про транзакції. Сама технологія блокчейн знаходиться у своєму активному розвитку в даний час, будучи дуже перспективною і має вже багато сфер застосування, в тому числі з використанням криптовалют.

Крипторинок зараз перебуває в стадії затишшя і незабаром можна знову чекати стрімкого розвитку, оскільки є кілька показників перспективності: великий обсяг торгівлі на криптобіржах, на ринку прийшла величезна кількість нових людей. Експерти виділяють три шляхи розвитку криптовалютного ринку: поширення криптовалют як платіжного засобу; визнання криптовалют як з боку великих інвесторів, так і з боку урядів країн; розвиток криптовалютної інфраструктури.

На сьогоднішній день порядок обігу криптовалют у законодавстві України відсутній і правовий статус криптовалют не визначено, що створює певні проблеми для безпеки країни. Запровадження регулювання ринку криптовалют здатне позитивно позначитися на розвитку української економіки, значно убезпечити учасників крипторинку і залучити іноземні фінансові активи.

Властивості, притаманні криптовалютам, які в першу чергу ускладнюють проведення фінансового розслідування у разі їх використання у злочинній діяльності, є швидкі та безповоротні транзакції, анонімність, складності у встановленні фактів використання криптовалют та складні, заплутані моделі транзакцій. Це в свою чергу, тягне за собою такі основні загрози, пов'язані з криптовалютами, як: незаконні операції, відмивання коштів, шахрайство, піраміди, наркоторгівля, фінансування тероризму.

У проведеному аналізі структури та динаміки видно, що у 2021 році ринок криптовалют показав стрімке зростання криптовалют, але з настанням 2022 року тенденція зростання криптоактивів змінилася несподіваним падінням ринкової капіталізації.

За минулий 2022 рік загальна ринкова капіталізація криптовалют знизилася на 79,49%, з 612,9 до 125,7 млрд. доларів США. Найбільша зміна відбулася у криптовалюти Bitcoin Cash, капіталізація знизилася на 92,96%, тобто майже вдвічі. Ринкова капіталізація криптовалют Ethereum, Ripple та Litecoin знизилася на 80,37%, 83,93% та 84,69% відповідно. Капіталізація криптвоалюти Bitcoin зменшилася на 70,71%, але на тлі зниження капіталізації всіх криптовалют домінування Bitcoin збільшилося до 53,38% (на 16%).

Ці зміни ринку пов'язані з посиленням вимог окремих країн до правил управління активами клієнтів криптобірж, а також має місце вплив настроїв аналітиків та експертів, які прогнозують курс віртуальних валют.

Проведений аналіз системи та політики протидії використанню криптовалют у злочинній діяльності показує необхідність розробки та прийняття універсального міжнародного правового інструменту, в якому має бути відображено не тільки юридичний статус криптовалюти, а й містити основні рамкові стандарти процесів, пов'язаних з її оборотом, включаючи єдині вимоги у сфері протидії легалізації (відмиванню) злочинних доходів та фінансуванню тероризму, що спричинило б застосування у всіх країнах єдиних стандартів регулювання.

Проведення різноманітних досліджень щодо розробки механізму ідентифікації підозрюваних осіб має важливе значення для підвищення ефективності розслідувань злочинів, пов'язаних із криптовалютою. До методів ідентифікації осіб, причетних до незаконного використання криптовалют, можна віднести: використання червоних прапорців, застосування слідчих індикаторів, але найважливішою є взаємодія з біржами криптовалют та дослідження транзакцій у блокчейні.

Виявлення та розслідування відмивання злочинних доходів, здійснених за допомогою криптовалют, стикаються з різними специфічними складнощами: брак знань слідчих органів про криптовалюти та їх можливості, про інструменти та методи ефективного проведення розслідувань злочинів, проблеми використання електронних доказів у розслідуванні, прогалини в законодавстві щодо електронних доказів, відсутність у криптовалют центрального адміністративного органу, судові проблеми, пов'язані з правильним розумінням суддями вузькоспеціалізованих питань, що стосуються кіберзлочинності та електронних доказів, проблеми взаємодії та співпраці, проблеми співробітництва на міжнародному рівні

Вивчення та застосування зарубіжного досвіду може сприяти поліпшенню регулювання криптовалют в нашій країні.

Таким чином, до рекомендацій щодо запобігання та виявлення незаконних транзакцій з використанням криптовалют можна віднести такі:

- імплементація Рекомендацій ФАТФ з криптовалютою, тобто країнам слід адаптувати їх до своїх конкретних умов;

– надання інформації про підозрілі операції, які можуть бути корисними для виявлення та розслідування відмивання злочинних засобів, скоєних за допомогою криптовалют;

– підвищення фінансової грамотності та поінформованості громадськості про відсутність захисту, про небезпеку безповоротного характеру операцій з криптовалютою, а також різні особливості криптовалюти;

– розробка гармонізованого національного законодавства, в яке імплементовано відповідні міжнародні інструменти, є важливим контрзаходом проти багатьох форм злочинності, у тому числі злочинів із використанням криптовалют;

  – розробка та впровадження у слідчу практику необхідного єдиного механізму з ідентифікації осіб, причетних до злочинної діяльності;

– допомога спеціальних підрозділів, таких як спеціальні підрозділи з фінансових розслідувань та спеціальні підрозділи з питань кіберзлочинів, має важливе значення, оскільки поєднання знань та досвіду цих підрозділів може запропонувати ефективне запобігання загрозам, пов'язаним з криптовалютами;

- міжвідомче співробітництво між державними органами;

- навчання та підвищення поінформованості про особливості криптовалюти та її технічних складових, також це необхідно на всіх рівнях у рамках системи кримінального правосуддя, у тому числі для правоохоронних органів, прокурорів та суддів.


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ


1. Interpol cyber research identifies malware threat to virtual currencies. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.interpol.int/News-and-media/News/2015/N2015-033 

2. Nakamoto S. Bitcoin: Peer-to-Peer Electronic Cash System. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://bitcoin.org/bitcoin.pdf 

3. The EU Serious and Organized Crime Threat Assessment (SOCTA). 2013. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.europol.europa.eu

4. Анцерук Р.С. Регулювання криптовалют у сучасній інформаційній економіці. У збірнику: «Держава та ринок в умовах глобалізації світового економічного простору». Збірник статей за підсумками Міжнародної науково-практичної конференції. 2018. с. 11-14.

5. Бабка А.В. Аналіз розвитку та регулювання криптовалют: зарубіжний досвід. СВІТ (Модернізація. Інновації. Розвиток). 2017. №4 (32). [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://eninka.uа/article/n/analiz-razvitiya-i-reguliroviya-kriptovalut-zarubezhnyy-i-rossiyskiy-opyt 

6. Багдарук А.А. Розвиток ринку крипто-валют в Україні.  Постулат. 2016. - № 12 (14). – С. 29 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://library.uа/item. asp?id=28152223& 

7. Батко В.Б. Використання криптовалюти у злочинній діяльності: проблеми протидії. Журнал «Праці Академії управління МВС України». 2017 р. №2.

8. Бауер В.П. Проблеми по дорозі створення уніфікованої цифрової платформи цифрової економіки. Одеса: ОНУ, 2017. 39 с. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://raen.info/upload/000/files/project/47_68-2/25.pdf 

9. Бондаренко Д.Д. Віртуальні валюти: сутність та боротьба з їх використанням у злочинних цілях (на прикладі США) [текст]. Міжнародне кримінальне право та міжнародна юстиція. 2015. №6. с. 23-25.

10. Булгачук І.Т. Правові питання використання технології блок-чейн. Закон. 2016. № 12. с. 80-88.

11. Вахрушева Н.А. Криптовалюта та технологія блокчейн в українськійкій економіці. Київ: вид-во Київський економічний журнал. 2017. №3.

12. Введення у «Цифрову» економіку. В.Г. Буданов. Київ: ВНДІГеосистем, 2017. 28 с. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://qps.uа/HzJbE 

13. Дані аналітичної компанії CB Insights “Banking Is Only The Start: 20 Big Industries Where Blockchain Could Be Used”, липень 2016 р. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.cbinsights.com/blog/industries-disrupted-blockchain/

14. Дані Асоціації українських банків «Блокчейн відкладається: сумніви регуляторів – основний бар'єр», жовтень 2016 р. [Електронний ресурс]. http://arb.uа/b2b/trends/blokcheyn_otkladyvaetsya_somneniya_regulyatorov_osno vnoy_barer-10054218/

15. Дані Асоціації українських банків «Близько 90 % великих банків у США та Європі досліджують застосування технології блокчейн для платежів», жовтень 2016 р. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://arb.uа/b2b/news/okolo_90_krupnykh_bankov_v_ssha_i_evrope_issleduyut_ primenenie_tekhnologii_blokch-10058577/ 

  16. Дурдир Д.А. Стан криптовалютного ринку та перспективи розвитку Біткоїна. Міжнародний науковий журнал «Інноваційна наука». 2017. № 01-1.  С.43-47.

17. Журнал «Фінансова безпека» №20, квітень 2018 р. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.fedsfm.uа/press/periodicals/fb 

18. Інформаційне агентство TAdviser «Блокчейн у НБ України», жовтень 2017 р. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.tadviser.uа/index.php/Стаття:Блокчейн 

19. Інформаційне агентство Уніан «НБ вирішить проблему забалансових вкладників за допомогою blockchain», червень 2016р. [Електронний ресурс].  Режим доступу: http://unian.uа/news/616634

20. Інформаційне повідомлення служби фінансового моніторингу від 6 лютого 2014 року «Про використання криптовалют»

21. Колесо І.В. Криптовалюта: можливості та загрози. Фінансові дослідження №4 (61), листопад 2018: Науково-практичне видання. Одеса: ІПК ОНУ, 2018. 245 с.

22. Коробка О.М. Інноваційні платіжні інструменти в платіжних системах. Актуальні проблеми гуманітарних та соціально-економічних наук. 2017. Т. 5.  № 11 (11). С. 102-104. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://library.uа/item. asp?id=28938050 

23. Король О.Л. «Великі дані» як чинник зміни процесів прийняття рішень економіки. Науково-технічні відомості КНУ. Економічні науки. 2017. Т. 10. №4. с. 31-38.

  24. Кримінальні грошові потоки в мережі Інтернет: методи, тенденції та взаємодія між усіма основними учасниками, Міжнародного проекту Ради Європи з боротьби з кіберзлочинністю та МАНІВЕЛ, Березень 2012 р. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.coe.int/t/dghl/cooperation/economiccrime/cybercrime/documents/repor ts-presentations/MONEYVAL_2012_6_Reptyp_flows_en.pdf 

25. Кузня В.А. Про підходи у міжнародному регулюванні криптовалют (bitcoin) в окремих іноземних юрисдикціях. Гроші та кредит. 2016. № 3. с. 20-29.

26. Кулик С.В. Проблеми управління оборотом криптовалют. Сучасний менеджмент: теорія та практика. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. Кривий Ріг: Криворізький державний технічний університет. 2016. с. 74-77. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://library.uа/item.asp?id=26575978 

27. Купріяновський В.П. Економіка інновацій цифрової залізниці. Досвід Великобританії. International Journal of Open Information Technol-ogies. 2017. Т. 5. № 3. с. 79-99. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://library.uа/item.asp?id=28426697

28. Купріяновський В.П. Цифрова економіка – «розумний спосіб працювати». International Journal of Open Information Technologies. 2016. Т. 4.  № 2. с. 26-33. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://library.uа/item. asp?id=25412966 

29. Купріяновський В.П. Цифрова економіка = моделі даних + великі дані + архітектура+ додатки? International Journal of Open Information Technologies. 2016. Т. 4. №5. с. 1-13. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https:// library.uа/item.asp?id=25957126 

30. Ларін Д.С. Можливість використання Біткоїнів у відмиванні грошей. Вісгик КНУ. 2018. №1 (109). [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://eninka.uа/article/n/vozmozhnost-ispolzovaniya-bitkoinov-v-otmyvanii-deneg 

31. Лейба А. Реальне життя віртуальних грошей. ЕЖ-Юрист. 2014. №23.  С. 1, 4.

32. Любшин Д.С. Криптовалюта як інноваційний інструмент світової торгівлі. Interactive science. 2016. №10. с.145-146.

33. Мамаєва Л.М. Безпека фінансової системи в рамках появи криптовалюти. Економічна безпека та якість. 2018. № 1 (30). с. 53-56.

34. Міністерство фінансів України лист від 13 жовтня 2017 р. N 03-04-05/66994 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.audit-it.uа/law/account/930095.html

35. Міняшко Г. І. Деякі аспекти виявлення та розслідування фактів отримання хабарів, вчинених за допомогою віртуальних валют [Текст]. Європейський юридичний журнал. 2017. №6. с. 206-208

36. Міценко У.М. Криптовалюта як потенційна загроза фінансовій безпеці України. У збірнику: «Стратегія розвитку відносин у рамках побудови міждержавної програми національної безпеки». Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. 2017. с. 247-250.

37. Мовчан М.В. Криптовалюта: поняття та проблеми. Science Time. 2014. №10 (10). с. 300-303.

38. Відмивання грошей за допомогою нових способів платежів, ФАТФ-ГАФІ, Жовтень 2010. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.fatf-gafi.org/media/fatf/documents/reports/ML using New Payment Methods.pdf 

39. Звіт ФАТФ «Віртуальні валюти – ключові визначення та ризики у сфері ПІД/ФТ», червень 2014 р. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.mumcfm.uа/biblioteka/mezdunarodnyedokumenty/fatf

40. Звіт ФАТФ «Посібник із фінансових розслідувань: оперативні питання», ФАТФ/ОЕСР, Червень 2012. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.fatf-gafi.org/media/fatf/documents/reports/Operational Issues_Financial investigations Guidance.pdf 

41. Офіційний сайт Європолу [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.europol.europa.eu/

42. Офіційний сайт рада з фінансової стабільності [Електронний ресурс].  Режим доступу: http://www.fsb.org/ 

43. Офіційний сайт Служби з фінансового моніторингу [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.edsfm.uа/ 

44. Панко Т.А. Банки та технології криптовалют. Інноваційні процеси в банківському секторі економіки на сучасному етапі. Київ: 2015. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://docplayer.uа/34160676-Banki-i-tehnologii-kriptovalyut.html 

45. Лист Податкової служби України від 3 жовтня 2016 № оа-18-17/1027 «Про контроль за обігом криптовалют, у тому числі біткойнів, на території України» [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://docs.cntd.ru/document/456022863

46. Пояснювальна записка до Рекомендації 30, «Міжнародні стандарти з протидії відмиванню грошей, фінансуванню тероризму та фінансуванню поширення зброї масового знищення. Рекомендації ФАТФ», ФАТФ-ГАФІ, Лютий 2012. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.fatf-gafi.org/media/fatf/documents/recommendations/ pdfs/FATF_Recommendations.pdf 47. Проект Закону України «Про цифрові фінансові активи» [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.minfin.uа/document/?id_4=121810

48. Савінський С.П. Криптовалюти та їх нормативно-правове регулювання у КНР. Гроші та кредит. 2017. № 7. с. 65-67. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://library.uа/item. asp?id=29660160

49. Сидоренко Е.Л. Антикорупційні стандарти ЄС та їх реалізація у національному кримінальному праві (досвід проходження країнами третьої фази оцінки) [текст]. Журнал зарубіжного законодавства та порівняльного правознавства. 2014. №1. с. 85-88.

50. Сидоренко Е.Л. Кримінологічні ризики обороту криптовалюти [текст]. Економіка. Податки Право. 2017. №6. с. 147-154.

51. Стась Т.А. Штучний інтелект та протидія легалізації злочинних доходів з використанням криптовалют. Виклики та можливості фінансового забезпечення стабільного економічного зростання [Електронний ресурс]: Збірник наукових праць ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції, 20-22 травня 2019 р, м. Одеса

52. Стась Т.А. Використання blockchain у банківській системі. Фінтех та Регтех: можливості, загрози та ризики фінансових технологій: Науковий журнал. Київ: КНУ, 2017. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://knepublishing.com/index.php/Kne-Social/article/view/1592/3755 

53. Стась Т.А. Використання криптовалюти у злочинній діяльності. Епоха криптоекономіки: нові виклики та Регтех у сфері ПІД/ФТ: Науковий журнал.  Київ: КНУ, 2018.

54. Стась Т.А. Криптовалюта: переваги та недоліки. Інноваційні технології у розвитку соціально-економічних систем: Збірник наукових праць Міжнародної науково-практичної конференції, 23-25 травня м. Одеса: ОНУ, 2018. 351 с. 

55. Стась Т.А. Проблеми правового регулювання криптовалют в Україні. Економічна безпека соціально-економічних систем: виклики та можливості [Електронний ресурс]: Збірник наукових праць II міжнар. наук.-практ. конф., Харків: ТОВ «ЕПІЦЕНТР», 2019. 416 с. 

56. Топ-100 криптовалют із ринкової капіталізації [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://coinmarketcap.com/ 

57. Уварченко А.А. Криптовалюти: сучасний виклик економічної безпеки. У збірнику: «Наука молодих – майбутнє України». Збірник наукових статей 2-ї Міжнародної наукової конференції перспективних розробок молодих вчених. У 5-ти томах. 2017. с. 395-398.

58. Федосієва К.Н. Місце та роль інтернет-технологій у сучасній економіці. У СБ: Актуальні проблеми соціально-економічного розвитку суспільства. Збірник праць за матеріалами ІІ науково-практичної конференції. Миколаїв: «МНУ». 2017. с. 195199. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://library.uа/item.asp?id=30050685 

  59. Фома А.М. Криптовалюти у цифровій економіці: фінансово-економічні аргументи «за» та «проти». Аналітична доповідь. Київ. 2017.

60. Формування цифрової економіки України: сутність, особливості- технічна нормалізація, проблеми розвитку. Науково-технічні відомості. Економічні науки. 2017. Т. 10. № 3. с. 9-25.

61. Національний банк України від 4 вересня 2017 року «Про використання приватних «віртуальних валют» (криптовалют)» [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.cbr.uп/press/PR/?file=04092017_183512if2017-09-04T18_31_05.htm 

62. Шрайбер Е.А. Податкове регулювання крипто-валюти. Алея Науки.  2017. № 10. с. 275-279. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://library.uа/item. asp?id=29736632 

63. Електронна економіка: теорія, моделі, технології. Харків: ХНУР. 2016. 252 с.

64. Ефективне міжвідомче співробітництво у боротьбі з податковими та іншими фінансовими злочинами. ЄС, Другий Щорічний Форум з Податків та Злочинів, Червень 2012.


ДОДАТОК А

Тести для перевірки знань за модулем «Криптовалюта»

 

1. Хто створив криптовалюту Bitcoin?

А) Віталік Бутерін;

В) Гевін Андресен;

С) Сатоші Накамото;

D) Чарлі Лі;

E) Джексон Палмер.

 

2. У який день було запущено мережу Bitcoin?

A) 5 листопада 2008 року;

B) 1 травня 2010 року;

C) 3 січня 2009 року;

D) 31 грудня 2008 року;

E) 23 квітня 2010 року.

 

3. Однією з особливостей криптовалюту є:

А) відсутність центрального органу регулювання;

B) створено великою компанією для своїх підопічних;

С) кожен учасник мережі має підтвердити свою особу;

D) віртуальна валюта є централізованою.

 

4. Яка кількість монет обмежена системою Bitcoin? Тобто яка емісія криптовалюти Bitcoin?

А) 15 млн.;

В) 21 млн.;

С) 11 млрд.;

D) 14 млрд.;

E) Необмежена емісія.

 

5. Bitcoin може ділитися до восьмої десяткової частки. Як називається ця одиниця?

А) Bit;

У) Shill;

С) Naki;

D) Satoshi;

E) Bitsat.

 

6. Яка загальна кількість криптовалют нараховується на сьогоднішній день

A) близько 50;

B) більше сотні;

C) більше тисячі;

D) порахувати неможливо.

 

7. Як називається технологія, що лежить в основі Bitcoin?

А) Bitchain;

В) Blocklink;

С) Satoshisquare;

D) CoinLedger;

E) Blockchain.

 

8. Що являє собою блокчейн?

A) аналіз курсу криптовалют;

B) послідовний ланцюжок блоків, що містять інформацію;

C) база даних, яка допомагає власнику криптовалюти керувати своїми активами.

 

9. Який із фактів про технологію блокчейн є невірним?

A) як тільки операція виконана, записи про неї необоротні;

B) учасники блокчейну повідомляють через центральний вузол;

C) кожен член спільноти має доступ до всієї інформації та історії;

D) кожному користувачеві надано адресу, що складається з понад 30 символів.

 

10. Що таке смарт-контракти?

А) це документ, у якому прописано суть стартапу, що виходить на ICO;

В) це комп'ютерний алгоритм чи умова, що дозволяє сторонам обмінюватися активами;

С) послідовність букв і цифр, що дає можливість будь-кому, хто її знає, перерахувати токени на прихований за нею рахунок;

D) одиниця виміру криптовалюти.

 

11. У якій країні вперше офіційно прийняли криптовалюти, а в якій країні вперше заборонили?

A) прийняли до США, заборонили в Ірані;

B) прийняли у Великій Британії, заборонили в Росії;

C) прийняли в Росії, заборонили до США;

D) прийняли у Японії, заборонили у Таїланді.

 

12. У чому полягає відмінність ICO від IPO?

A) у ICO немає регулювання, а купівля токенів не робить людину власником компанії;

B) ICO та IPO нічим не відрізняються;

C) у ICO немає держрегулювання;

D) гроші, інвестовані в ICO, повертаються лише через рік.

 

13. У чому різниця між soft fork та hard fork?

A) Soft fork відбувається при копіюванні коду основного проекту з дозволу розробників. При hard fork код копіюється без дозволу вихідних розробників;

B) Hard fork — це несумісна зміна протоколу, оскільки вона робить раніше недійсні блоки чи транзакції дійсними. Soft fork є зміною протоколу зворотної сумісності, робить раніше допустимі блоки або транзакції недійсними;

C) Hard fork виникає у момент, коли майнери неспроможні домовитися про поділ блоку. Soft fork виникає в момент, коли майнери збираються разом для ухвалення рішення щодо розподілу винагород за блоки;

D) немає правильної відповіді.

 

14. Як називалася криптовалютна біржа з Японії, яка закрилася у 2014 році через масштабний злом?

А) Tradehill;

В) Bitstamp;

З) Mt.Gox;

D) Blockchain.info;

E) BitTrade.

 

15. Що з наступного невірно щодо Bitcoin Cash?

А) Bitcoin Cash був створений в ході дебатів у співтоваристві Bitcoin з масштабування і швидкості транзакцій;

В) Роджер Вер використовує bitcoin.com для переконання нових інвесторів у тому, що Bitcoin Cash - це оригінальний біткоін;

С) Bitcoin Cash зазвичай називають Bcash, тому що деякі прихильники Bitcoin не хочуть пов'язувати форк біткоїну з оригінальною валютою;

D) Bitcoin Cash використовує хеш-функцію SHA-256;

E) Bitcoin Cash повністю вилучив межі розміру блоку.

 

Правильні відповіді:

1. - C;

2. - C;

3. - А;

4. - B;

5. - D;

6. - C;

7. - E;

8. - C;

9. - B;

10. - B;

11. - D;

12. - A;

13. - B;

14. - C;

15. - E.


Немає коментарів:

Дописати коментар

Сервис звонка с сайта RedConnect