БАКАЛАВРСЬКА Особливості соціальної роботи з внутрішньо переміщеними особами: досвід Європейського Союзу

Предмет: міжнародні відносини, соціологія.
Тип роботи: дипломна, бакалаврська.
Об'єм роботи: 70 сторінок А4
Унікальність тексту: 91%

В даний час особлива увага приділяється матеріально-технічним та побутовим проблемам цієї категорії населення, проте все ще не була представлена модель вирішення соціальних та адаптаційних проблем, що виникають перед ВПО. У сучасних умовах постійних перетворень дана категорія населення виявляється вразливою, що може спричинити негативні перетворення в усьому суспільстві, такі як криміналізація населення та безробіття.

Щоб отримати повний текст роботи звертайтесь за контактами, які є на сайті


ЗМІСТ


ВСТУП……………………………………………………………………………….3

РОЗДІЛ 1. СУЧАСНІ ПРАКТИКИ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ З ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИМИ ОСОБАМИ В УКРАЇНІ………………..6

          1.1 Комплексна характеристика проблем внутрішньо переміщених осіб…6

          1.2 Напрями соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб……….11

          1.3 Система форм та методів соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб…………………………………………………………………...17

                                                                                                            

РОЗДІЛ 2. ДОСЛІДЖЕННЯ СУЧАСНИХ ПРАКТИК СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ З ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИМИ ОСОБАМИ У КРАЇНАХ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ……………………………………………………24

          2.1 Аналіз пріоритетів сучасної європейської міграційної політики у сфері соціальної адаптації та інтеграції внутрішньо переміщених осіб по території Євросоюзу…………………………………………………………………………..24

          2.2 Дослідження основних проблем та перспектив розвитку сучасних практик соціальної роботи з внутрішньо переміщеними особами у країнах Євросоюзу…………………………………………………………………………..34

          2.3 Нормативно-правові основи соціальної роботи з внутрішньо переміщеними особами на прикладі Франції……………………………………..45

 

РОЗДІЛ 3. ІМПЛЕМЕНТАЦІЯ ДОСВІДУ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ З ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИМИ ОСОБАМИ У КРАЇНАХ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ В  СИСТЕМУ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ УКРАЇНИ…………………………………………………………………………..50

 

ВИСНОВКИ………………………………………………………………………..55

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ……………………………………….59

 

ВСТУП

 

          Актуальність теми наукового дослідження зумовлена відсутністю комплексної, грамотної системи надання допомоги внутрішньо переміщеним особам на території України. Ефективна підтримка внутрішньо переміщених осіб (ВПО) стала значним напрямом державної політики, а отже потребує вдосконалення існуючих заходів допомоги та підтримки, згідно з новими тенденціями та зарубіжним досвідом, представленим у дослідженні.

          В даний час особлива увага приділяється матеріально-технічним та побутовим проблемам цієї категорії населення, проте все ще не була представлена модель вирішення соціальних та адаптаційних проблем, що виникають перед ВПО. У сучасних умовах постійних перетворень дана категорія населення виявляється вразливою, що може спричинити негативні перетворення в усьому суспільстві, такі як криміналізація населення та безробіття.

          Теоретичний матеріал дослідження було засновано на працях зарубіжних та вітчизняних вчених, що спеціалізуються на питаннях ВПО. Значний внесок у вивчення проблем соціальної адаптації ВПО зробили такі вчені як: М.А. Шабан, що розглядає ВПО в механізмах соціальної адаптації; В.І. Жук узагальнила недоліки існуючих ухвал у нормативно-правовій базі України; Н.Є. Мирон вивчив особливості адаптивного поведінки.

          Тема соціальної роботи з внутрішньо переміщеними особами (ВПО) є надзвичайно актуальною в сучасному глобальному контексті, особливо в країнах, які постраждали від конфліктів, політичної нестабільності та стихійних лих. Україна, зокрема, зазнала значного припливу ВПО через збройний конфлікт. Це створило складні соціальні, економічні та гуманітарні виклики, які вимагають ефективних заходів соціальної роботи та політики для задоволення потреб цієї вразливої групи населення.

          Актуальність цієї теми полягає в глибокому впливі переміщення на окремих осіб, родини та громади. ВПО часто стикаються з багатьма проблемами, включаючи відсутність житла, обмежений доступ до медичної допомоги та освіти, втрату засобів до існування та психологічний стрес. Соціальна робота відіграє важливу роль у наданні підтримки, ресурсів для вирішення цих проблем та сприяння інтеграції та відновленню ВПО. Вивчаючи досвід і практики Європейського Союзу (ЄС) у сфері соціальної роботи з ВПО, можна отримати цінні уроки та ідеї для розробки ефективних стратегій в Україні та інших регіонах, які стикаються з подібними проблемами.

          Актуальність теми полягає в нагальній необхідності вирішення проблем, з якими стикаються внутрішньо переміщені особи в Україні та інших регіонах, постраждалих від конфлікту. Особливість цього дослідження полягає в тому, що воно зосереджено на досвіді Європейського Союзу в соціальній роботі з ВПО, надаючи цінні ідеї та рекомендації для розробки ефективних стратегій в Україні.

          Мета дослідження - виявити особливості соціальної роботи з внутрішньо переміщеними особами.

          Мета дослідження була конкретизована у його завданнях:

          1) дати комплексну характеристику проблем внутрішньо переміщених осіб;

          2) визначити напрями соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб;

          3) виявити систему форм та методів соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб;

          4) проаналізувати пріоритети сучасної європейської міграційної політики у сфері соціальної адаптації та інтеграції переміщених осіб по території Євросоюзу;

          5) дослідити основні проблеми та перспективи розвитку сучасних практик соціальної роботи з переміщеними особами у країнах Євросоюзу;

          6) проаналізувати нормативно-правові основи соціальної роботи з переміщеними особами на прикладі Франції.

          Гіпотеза: соціальна підтримка ВПО носить безсистемний, фрагментарний характер. Необхідний комплексний, багатосторонній підхід до вирішення проблем соціальної роботи з цими людьми, з опорою на принципи координації та кооперації, взаємодіючи з міжнародними структурами, благодійними фондами та інше.

          Об'єктом дослідження є внутрішньо переміщені особи.

          Предмет дослідження - соціальна робота з внутрішньо переміщеними особами, а також можливості їх соціальної підтримки на території України.

          У процесі дослідження було використано такі наукові методи: теоретичні (комплекс загальнонаукових та приватно-наукових методів пізнання: синтез, аналіз, дедукція, індукція, аналогія та інші), емпіричні (спостереження, порівняння та інші) та математичні методи дослідження (статистичні, графічні і так далі).

          Наукова новизна дослідження зумовлена орієнтацією на досвід Європейського Союзу у соціальній роботі з ВПО. Хоча існує значна кількість літератури з питань ВПО та втручання в соціальну роботу, конкретний аналіз підходу та практики ЄС у цій сфері відносно обмежений. Вивчаючи досвід, політику та найкращі практики ЄС, це дослідження має на меті зробити внесок у існуючу базу знань про соціальну роботу з ВПО та надати цінну інформацію для дослідників.

          Структура роботи. Мета та завдання дослідження зумовили його структуру: дипломна робота складається із вступу, трьох розділів, висновків та списку використаних джерел.


ВИСНОВКИ

          Відповідно до поставлений завдань в роботі можна зробити наступні висновки:

          1. Комплексний опис проблем внутрішньо переміщених осіб розкриває багатогранність викликів, які постають перед ними. До них відносяться втрата житла та майна, психологічна травма, обмежений доступ до основних послуг, соціальне відчуження та труднощі в отриманні правового захисту. Розуміння цих проблем має вирішальне значення для формулювання ефективних стратегій для задоволення потреб внутрішньо переміщених осіб.

          2. Визначення напрямків соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб підкреслює важливість цілісного підходу. Соціальна підтримка має охоплювати різні аспекти, такі як забезпечення доступу до охорони здоров’я, освіти, житла та можливостей працевлаштування. Крім того, психосоціальна підтримка, інтеграція в громаду та юридична допомога є важливими для сприяння благополуччю та стійкості переміщених осіб та сімей.

          3. Визначення системи форм і методів соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб підкреслює необхідність узгодженого та комплексного підходу. Ця система має включати заходи екстреної допомоги, довгострокові програми допомоги, інформаційно-пропагандистські кампанії, громадські ініціативи та співпрацю між урядовими установами, неурядовими організаціями та міжнародними партнерами. Використовуючи різноманітні форми та методи, можна ефективно задовольняти специфічні потреби внутрішньо переміщених осіб.

          4. Аналіз пріоритетів сучасної європейської міграційної політики у сфері соціальної адаптації та інтеграції переміщених осіб на території Європейського Союзу підкреслює прагнення до сприяння інклюзії та полегшенню процесу інтеграції. Політика зосереджена на забезпеченні доступу до послуг охорони здоров’я, освіти, працевлаштування та соціального забезпечення, а також на зміцненні соціальної єдності та боротьбі з дискримінацією. Ці пріоритети відображають визнання потенційного внеску переміщених осіб і важливості їх успішної інтеграції в приймаючі суспільства.

          5. Дослідження основних проблем та перспектив розвитку сучасних практик соціальної роботи з переміщеними особами в країнах Європейського Союзу виокремлює декілька ключових напрямків. Проблеми включають обмежену наявність і доступність послуг, мовні та культурні бар’єри, психологічне благополуччя та дискримінацію. Перспективи полягають у зміцненні партнерства, покращенні координації та співпраці, сприянні культурному сприйняттю та застосуванні інноваційних підходів для задоволення мінливих потреб переміщеного населення.

          6. Аналіз нормативно-правових засад соціальної роботи з переміщеними особами на прикладі Франції проливає світло на важливість підтримуючої правової бази. Наявність законодавства та політики, які задовольняють конкретні потреби переміщених осіб, має вирішальне значення для забезпечення їхнього захисту та доступу до послуг. Підхід Франції до соціальної роботи з переміщеними особами демонструє важливість комплексної оцінки, індивідуальної підтримки та співпраці між різними зацікавленими сторонами, включаючи державні установи, організації громадянського суспільства та місцеві громади.

          Підсумовуючи, вирішення проблем, з якими стикаються внутрішньо переміщені особи, вимагає комплексного та багатовимірного підходу. Це включає програми соціальної підтримки, політику, яка надає пріоритет інтеграції та інклюзії, інноваційні методи соціальної роботи та сприятливу правову базу. Визнаючи унікальні потреби та потенціал переміщених осіб і впроваджуючи цілеспрямовані стратегії, суспільства можуть сприяти їх добробуту, стійкості та успішній інтеграції. Особливості соціальної роботи з внутрішньо переміщеними особами на основі досвіду Європейського Союзу є цінним керівництвом для розробки та реалізації ефективних втручань. Застосовуючи комплексний підхід, заснований на правах людини, який базується на співпраці, спеціалісти-практики можуть краще задовольняти різноманітні потреби ВПО та сприяти їх розширенню можливостей та включенню. Адаптація інтервенцій до місцевих умов, інвестиції в безперервний розвиток потенціалу та сприяння дослідженням і обміну знаннями є важливими для забезпечення актуальності та ефективності соціальної роботи з ВПО. Впроваджуючи ці висновки на практиці, можемо сприяти добробуту та успішній інтеграції внутрішньо переміщених осіб у приймаючих громадах.


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Адаптація, дезадаптація і реадаптація людини [Електронний ресурс]:  Режим доступу до журн.:http://www.ukrainereferat.org.

2. Акмалова А.А. Соціальна робота з мігрантами та переселенцями. Навч. посібник відп. ред. П.Д. Павленко. Х.: ІНФРА. 2008. 220 с.

3. Андріченко Л. В. Законодавство у сфері міграції: проблеми і перспективи. Журнал права, 2006. № 1.

4. Андріченко Л.В. Переселенці і вимушені переселенці. Держава і право, 1995. 144 c.

5. Анісімова Т. Є., Стешенко В. М. Забезпечення прав переселенців та шукачів притулку в Україні: аналіт. доп. за результатами дослідж. стану дотримання прав шукачів притулку та переселенців в Україні. Донецьк: Норд- Прес, 2004. 82 с.

6. Ахерн Ф. Соціальна робота з дітьми переселенців. Теорія та практика соціальної роботи: вітчизняний та зарубіжний досвід. Одеса, 1991. С. 78-85.

7. Батанов О.В. Територіальна громада – основа місцевого самоврядування в Україні. К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2001. 260 с.

8. Бойко А.М. Соціальна робoта. К.: Вид. дім “Києво-Могилянська Академія”, 2004. 224 с.

9. Брехуненко В., Ковальчук В., Ковальчук М., Корнієнко В.

«Братня» навала. Війни Росії проти України ХІІ‒ХХІ ст. К., 2016. 248 с.

10. Буроменський М. В. Міжнародний захист прав людини та права переселенців. Навчальний посібник. К.: Академія, 2002. 412 с. 11

11. Вехда А. А. Правовий статус переселенців в Україні: проблеми теорії і практики. Юридичний журнал, 2006. №11. С.9–12.

 12. Вимушене переселення [Електронний ресурс]. Основні етапи роботи над справою заявника на статус переселенця у Євросоюзі. Режим доступу до журналу: http://bukvar.su.

13. Вимушені мігранти: інтеграція і повернення / За ред. В.А.Тішко. К., 1997. 308 с.

14. Внутрішньо переміщені особи / УВКБ ООН (The UN Refugee Agency)      [Електронний       ресурс].       Режим         доступу: http://unhcr.org.ua/uk/novini/novyny/1293-vnutrishno-peremishcheni-osobi

15. Внутрішньо переміщені особи в Україні та їх вплив на ринок праці регіону / Ю. І. Муромцева. Збірник наукових праць Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди. Харків: ХНПУ, 2015. Вип. 15. С .124–131.

16. Внутрішньо переміщені особи в Україні як проблема сьогодення / Н. І. Тищенко, Б. Ю. Піроцький. Молодий вчений, 2014. № 10(13)(2). С. 124- 126 .

17. Войналович І.А. Вимушені переселенці: зарубіжний досвід, стан і реалізація їх прав в Україні [Електронний ресурс]. Інституційний репозитарій КНЕУ.

18. Вороніна Н. А. Міжнародне право і проблеми правового регулювання положення внутрішньо переміщених осіб. Юрист – міжнародник. 2005, № 3. С. 20–24.

19. Гожій І.О. Проблеми правового регулювання статусу внутрішньопереміщених осіб. Вісник Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут”. 12 Політологія. Соціологія. Право.: Зб. наук. праць. Київ: ІВЦ “Політехніка”, 2016. C. 45-51.

20. Грабар Н. М. Адміністративно-правове забезпечення статусу переселенців в Україні: автореф. дис. канд. юрид. Наук. Львівський держ. ун-т внутрішніх справ. Львів, 2007. 16 с.

 21. Деякі питання визначення статусу переселенців та надання їм права притулку/ Я. А. Савченко. Вісник Академії адвокатури України, 2011. Число 3. С. 214-217.

22. Закіров М. Деякі аспекти розв’язання проблем внутрішньопереміщених осіб [Електронний ресурс]. Резонанс, 2016. № 39. С. 5-10.

23. Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» [Електронний ресурс]. Режим доступу до журн.: http://zakon4.rada.gov.ua.

24. Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» [Електронний ресурс]. Режим доступу : http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1207-18

25. Закон України «Про захист прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Права Людини в Україні [Електронний ресурс]. Режим доступу до журн.: http://www.khpg.org .

26. Звєрєва І. Д. Соціальна робота в Україні : навч. посіб. К.: Центр навч. л-ри, 2004. 256 с.

27. Зміст і форми роботи соціального педагога з різними типами сімей [Електронний ресурс]. Режим доступу до журн.: http://refoteka.uа.

28. Інформація для внутрішньо переміщених осіб [Електронний ресурс]. Режим доступу : http://www. ombudsman.gov.ua/ua/page/sehl/info/

29. Кашуба Я. М. Роль державної служби зайнятості у поверненні внутрішньо переміщених осіб до продуктивної зайнятості. Ринок праці та зайнятість населення, 2015. № 1. С. 4-6.

30. Ковалишин І. Г. Правовий статус переселенців в Україні: проблеми теорії і практики: дис. канд. юрид. наук / НАН України; Інститут держави і права ім. В.М.Корецького. К., 2005. 198 с.

31. Коджаспірова Г. М. Словник з педагогіки. Х.: Вид. Центр "Березень", 2005. С. 174.

 32. Конвенція про статус переселенців [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/ laws/show/995_011

33. Лазос Г. П. Особливості надання психологічної допомоги внутрішнім переселенцям з Криму. Психологія, 2015. №3. С. 146-152.

34. Лебідь Н.М. Соціальна психологія етнічних міграцій. К., 1993. 93 с.

35. Леонтьєв Д. А. Тест життєстійкості. Х.: Сенс, 2006. 63 с.

36. Лукашевич М. П. Теорія і методи соціальної роботи: Навч. посіб. – 2-ге вид., доп.. К.: МАУП, 2003. 168 с.

37. Макарова О. В. Соціальна політика в Україні: Монографія. К. : Ін-т демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи НАН України, 2015. 244 с.

38. Максимова Н. А. Методичні рекомендації щодо організації та надання психологічної допомоги дітям та сім’ям вимушених переселенців [Електронний ресурс]. Режим доступу до журн. : http://yandex.ua.

39. Малиха М. І. До проблеми сутності поняття «внутрішньо переміщені особи»: державна політика та регіональна практика. Грані, 2015. № 8. С. 6-11.

40. Методика визначення труднощів у встановленні контактів В. Бойка [Електронний ресурс]. Ваш психолог. Режим доступу до журн.: http://www.psy.rv.ua. 14

41. Міжнародно-правові та національні засоби захисту прав переселенців: Практикум для студ. Управління Верховного Комісара ООН у справах переселенців; Інститут прикладних гуманітарних досліджень. Харків: Яшма, 2003. 180 с.

42. Морозов І.А. Про вимушених переселенців і цивільних правах. Громадянин і право, 1999. 125 с.

43. Надрага В. І. Проблеми вимушеної внутрішньої міграції населення в контексті концепції «суспільства ризику». Укр. Соціум, 2015. № 1. С. 134-141.

 44. О. В. Задорожній. Переселенці. Українська дипломатична енциклопедія: У 2–х т. К: Знання України, 2004. Т.1. 760с.

45. Основи психологічного консультування: навч.-метод. посіб. Чернівці: Чернівецьк. нац. ун-т, 2011. 272 с.

46. Оцінка потреб внутрішньо переміщених осіб в Україні та послуг для них, проведена МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.lhsi.org.ua/images/2015/ Doslidzhennya_VPO_LHSI2015.pdf

  47. Павленко М.І. Переселенці та переміщені особи. Енциклопедія історії України : у 10 т. Інститут історії України НАН України. К. : Наук. думка, 2003, Т. 1 : А-В. 688 с

48. Порядок набуття статусу переселенця за українським законодавством. Актуальні проблеми держави і права, 2014. Вип. 73. С. 72-76.

49. Посттравматичні стресові розлади: діагностика, лікування, реабілітація: методичні рекомендації / уклад.: Волошин П.В., Шестопалова Л.Ф., Підкоритов В.С. та ін. Харків, 2002. 47 с.

50. Прояв особистісних особливостей дітей переселенців і вимушених переселенців в совладания з акультураціонним стресом [Електронний ресурс]. Психологія. Режим доступу до журн.: http://bukvar.ua.

51. Раєвська Я.М. Особливості та напрями соціальної роботи з внутрішньо переміщеними особами в Україні. Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Серія: соціально-педагогічна. Кам’янець-Подільський: Медобори-2006, 2019.

52. Семигіна Т. В. Соціальна підтримка внутрішньо переміщених осіб. Укр. Соціум, 2015. № 2. С. 65-72.

53. Сірант М. М. Переселенці та внутрішньо переміщені особи: співвідношення понять. Митна справа, 2015. № 2(2.2). С. 154-159.

54. Соціальна робота в Україні : [Навчальний посібник] [І.Д. Звєрєва, О.В. Безпалько, С.Я. Харченко та ін.].К. : Центр навчальної літератури, 2004. 256 с.

55. Соціальна робота: В 3 ч. К. : Вид. Дім «Києво-Могилянська Академія», 2004. – Ч.2: Теорія та методи соціальної роботи/ А. М. Бойко, Н. Б. Бондаренко, О. С. Брижовата та ін.; за ред. Т. В. Семигіної, І. М. Григи, 2004. 224 с.

56. Створимо безпечне середовище для навчання та адаптації дітей- переселенців: навч. мет. посіб. [О. А. Возіянова, Григоренко О.П., Гуцаленко Т.В. та інші]. К.: ВГО «Розрада», 2012. 130 с.

57. Технології соціальної роботи з різними групами населення: навчальний посібник/І. А. Потапова, Г. Х. Мусіна-Мазнова. Харків: Видавничий дім "Харківський університет", 2013. 192 с.

58. Тищенко Н. І. Внутрішньо переміщені особи в Україні як проблема сьогодення. Молодий вчений, 2014. № 10(13)(2). С. 124-126.

59. Тодорович І. Переселенці у світі: 2002. Досягнення та проблеми / І. Тодорович, Ю. Моргун. Журнал міжнародного права та міжнародних відносин, 2003. № 2.

60. Уханова Н. С. Інформаційно-психологічна безпека особистості суспільства та держави. Правова інформатика, 2013. № 3 (39). С. 91-94.

61. Фірсов М. В. Теорія соціальної роботи. Х.: Гуманіт. вид. центр ВЛАД, 2001. 432с.

62. Шелюк В. Соціальна міграція: етапи, функції, типи. Соціально- політичний журнал «Перспективи». О., 2001. № 3 (15). С. 46-47.

63. Шелюк В. Соціальна міграція: етапи, функції, типи. Соціально-політичний журнал «Перспективи». Одеса, 2001. № 3 (15). С. 4-50.

64. Global Protection Cluster Working Group. Handbook for the Protection of Internally Displaced Persons. Geneva: Inter-Agency Standing Committee, 2010 р. 545 с

65. Rajan Menon, Eugene B. Rumer, (англ.) Conflict in Ukraine. The Unwinding of the Post-Cold War Order. – The MIT Press, 2015.

66. Thomas D. Grant, (англ.) Aggression against Ukraine. Territory, Responsibility, and International Law. – Palgrave Macmillan, 2015.

67. Ukraine IDP Figures Analysis Internal Displacement / Monitoring Centre (IDMC) [Elеctronic resourse]. – Mode of access: http://www.internaldisplacement.org/europe-the-caucasus-and-central-

asia/ukraine/figuresanalysis 78.Wyman, Mark. Dps: Europe’s Displaced Persons, 1945-1951 / Mark Wyman. – Ithaca, NY: Cornell University Press, 1998. С. 13- 14.

 


Немає коментарів:

Дописати коментар

Сервис звонка с сайта RedConnect